Ponad 720 tys. wniosków złożonych
Jak na razie, do 24 kwietnia, wnioski o dopłaty bezpośrednie poprzez aplikację ARiMR złożyło ponad 290 tys. gospodarstw. Z kolei z uproszczonego trybu oświadczeń o braku zmian w dopłatach skorzystało około 431 tys. rolników, a to oznacza, że Agencja ma już ponad 720 tys. wniosków o dopłaty za 2018 rok. W tamtym roku o tej porze wpłynęło jedynie 300 tys. wniosków. W ubiegłym roku resort rolnictwa zdecydował się przedłużyć termin składania wniosków. Czy w tym też tak będzie? Niekoniecznie.
W tym roku wnioski tylko przez internet
W tym roku obowiązkowo niemal wszyscy rolnicy muszą złożyć wnioski o dopłaty bezpośrednie przez Internet za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Jeśli gospodarz nie ma komputera lub dostępu do Internetu, wówczas może skorzystać z odpowiednio przygotowanych stanowisk we wszystkich biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pracownicy ARiMR mają też obowiązek udzielić pomocy technicznej, jednak nie mogą wypełnić za rolnika wniosku. Natomiast pomocy merytorycznej w wypełnianiu dokumentu w aplikacji mogą udzielić doradcy. Jednak większość z nich może nie mieć już wolnego terminu.
Istnieje także możliwość złożenia wniosku o dopłaty w wersji papierowej. Jednak z tej formy mogą skorzystać jedynie rolnicy, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i nie mogą skorzystać z pomocy technicznej ARiMR.
Z zapewnień Agencji wynika, że aplikacja eWniosekPlus ma na bieżąco podpowiadać, jaki kolejny krok powinien wykonać oraz o jakie dokumenty uzupełnić wniosek.
- 1% wysokości dopłat bezpośrednich będzie potrącany przez ARiMR rolnikowi za każdy dzień roboczy spóźnienia w złożeniu wniosku o dopłaty
– Aplikacja porównuje dane deklarowane przez rolnika z danymi referencyjnymi m.in. w zakresie maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO), jak również przeprowadza kontrolę krzyżową między danymi deklarowanymi przez innych rolników oraz inne sprawdzenia w zakresie kompletności wniosków – twierdzą przedstawiciele ARiMR.
Jednak w aplikacji eWniosekPlus zdarzają się błędy, które mają być na bieżąco usuwane przez twórców systemu.
Termin składania wniosków mija 15 maja 2018 r.
Warto pamiętać o terminie 15 maja, gdyż za każdy dzień zwłoki w złożeniu wniosku Agencja będzie obniżać wysokość dopłat o 1%. Co ważne, już w złożonym wniosku można spokojnie dokonywać zmian aż do 1 czerwca i to bez żadnych sankcji. Jedynie należy pamiętać, że w aplikacji eWniosekPlus, żeby dokonać zmian w już złożonym wniosku należy ponownie wejść na wniosek i go edytować. Wybranie funkcji „wycofanie wniosku” spowoduje, że ARiMR nie będzie mieć formularza od rolnika i ten będzie musiał przejść całą procedurę składania wniosku na nowo.
Paweł Mikos
Paweł Mikos