Termin składania wniosków zmieniany dwukrotnie
Data składania wniosków była już dwukrotnie zmieniania przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa – pierwotny termin był wyznaczony na koniec września, kolejny na 31 października, a obecnie obowiązuje ten na 16 listopada. Zmiany te wynikały z faktu, że wielu rolników nie otrzymało w odpowiednim terminie protokołów z oszacowania szkód w uprawach lub innych wymaganych dokumentów.
– Chodzi o to, by pomoc dotarła do wszystkich poszkodowanych – powiedział minister Ardanowski.
Środki przeznaczone na pomoc suszową są niewystarczające
Do 29 października do ARiMR wpłynęło ok. 290 tys. wniosków od poszkodowanych rolników na łączną kwotę niemal 1,85 mld złotych. Jest to suma znacznie wyższa niż ta, którą zarezerwowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pomoc suszową, bowiem ta wynosi ok. 1,5 mld złotych.
Jednak Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia, że jeśli będzie taka potrzeba, to pula środków na pomoc suszową zostanie zwiększona. Jak na razie Agencja przelała na konta rolników około 740 mln złotych dopłat do hektara z tytułu pomocy suszowej.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
- 740 mln złotych pomocy suszowej jak na razie przekazała ARiMR poszkodowanym przez suszę rolnikom
Wysokość dotacji do hektara została określona w zależności od procenta strat w uprawie oraz wykupienia polisy ubezpieczeniowej upraw. Na najwyższe dopłaty w wysokości 1000 złotych do hektara mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli co najmniej 70% strat w danej uprawie i ubezpieczyli min. połowę powierzchni upraw w gospodarstwie.
Paweł Mikos
(Fot. Pixabay)
Paweł Mikos
(Fot. Pixabay)