Wojciechowski: im więcej dobrostanu, tym więcej unijnych dopłat
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski omówili dziś poprawki do polskiego Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Poruszyli kwestie związane z m.in. dobrostanem zwierząt.
- Dzisiaj hodowcy są w całej Europie w bardzo trudnej sytuacji z powodu wzrostu cen pasz, nawozów, wojny na Ukrainie. Poprzez instrument dobrowolnego dobrostanu zwierząt można bardzo dużo pomóc polskim hodowcom – ocenił komisarz Wojciechowski. Dodał, że im więcej dobrostanu zwierząt, tym więcej możliwości unijnych dopłat dla polskich rolników.
Wojciechowski wśród praktyk podnoszących dobrostan zwierząt wymienił: większą powierzchnię dla zwierząt w budynkach, wolny wybieg, trzymanie zwierząt bez uwięzi i stosowanie ściółki. Zaznaczył, że preferowane będą zwierzęta z własnego chowu, by „uwolnić hodowców od przymusu tuczu nakładczego”.
Wicepremier, minister @MRiRW_GOV_PL @Kowalczyk_H w #Warszawa: Bardzo dziękuje za spotkanie panu komisarzowi @jwojc, za konstruktywną i merytoryczną dyskusję na temat Planu Strategicznego #WPR na lata 2023-2027. Był to podstawowy cel naszego spotkania. pic.twitter.com/XO2gNODHd8
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) June 10, 2022
W Polsce zniknęło 340 tys. gospodarstw w ciągu 10 lat
- To wszystko pozwoli nam zatrzymać złą tendencję likwidacji hodowli w Polsce. W kraju w ciągu 10 lat zniknęło 340 tys. gospodarstw hodowlanych, czyli prawie 100 gospodarstw dziennie – powiedział Wojciechowski.
Ekoschematy w produkcji roślinnej
Kolejnym działaniem, które wymaga jeszcze poprawek są ekochematy w produkcji roślinnej.
- Celem tych ekoschematów jest utrzymywanie rolnictwa nie tylko w sferze produkcji monokulturowej, ale aby było to rolnictwo bardziej zrównoważone – mówił komisarz.
Krajowy Plan Strategiczny Polski będzie zatwierdzony jako jeden z pierwszych
Unijny komisarz podkreślił, że Polska jako pierwsza złożyła Krajowy Plan Strategiczny WPR.
– Polska będzie zapewne jednym z pierwszych państw, które będą miały zatwierdzony Plan Strategiczny. Nie jesteśmy daleko od tego. Prace i dialog między polskim rządem a Komisją Europejską przebiega bardzo dobrze i sprawnie. Jest jednak możliwość znacznej poprawy tego dokumentu w tym kierunku, o którym mówił pan wicepremier – powiedział komisarzem UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Zdaniem unijnego komisarza skierowanie większego strumienia pieniędzy na ten cel może nawet doprowadzić do odbudowy części gospodarstw hodowlanych. Podkreślił, że takie postawienie sprawy spotka się z poparciem polskich organizacji skupiających hodowców zwierząt gospodarskich.
– Miałem robocze spotkanie z przedstawicielami głównych polskich organizacji hodowlanych. hodowcy bardzo mocno wsparli tą koncepcje – mówił J. Wojciechowski, który podkreślił, że jest jeszcze czas, aby takie zmiany wprowadzić do Planu Strategicznego, a wtedy będzie on ... wzorowy.
Takim wsparcie zdaniem komisarza powinny być objęte gospodarstwa rodzinne prowadzące zrównoważoną produkcję, a nie duże fermy hodowlane.
wk, fot. MRiRW