Warto spróbować, ponieważ w bardzo podobnej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny zajął całkowicie odmienne stanowisko niż wyrażone w decyzjach organów administracyjnych obu instancji. W wyroku z 17 stycznia 2013 r. (sygn. akt: II FSK 1059/11), NSA stwierdził, że ulga inwestycyjna z tytułu zakupu i zainstalowania urządzeń melioracyjnych przysługuje również wtedy, gdy podatnik podatku rolnego nie tylko zakupi, ale także zainstaluje jedno z urządzeń wymienionych w art. 13 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. b Ustawy o podatku rolnym, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń melioracyjnych. Ustawodawca, wprowadzając możliwość stosowania tej ulgi w podatku rolnym, nie określił bliżej znaczenia terminu „urządzenia melioracyjne”. Skoro tak, posiłkowo należy przyjąć wyjaśnienia ustawowe zawarte w Prawie wodnym, które w sposób szczegółowy normuje także problemy związane z melioracją w szerokim znaczeniu tego słowa.
Wyrok NSA został wydany w okresie obowiązywania poprzedniego Prawa wodnego, tzn. z ...
Złożyłem wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym z tytułu wymiany części urządzeń melioracyjnych na moich gruntach. Zleciłem to miejscowemu przedsiębiorcy, który wystawił fakturę, określając nazwę usługi jako odbudowa urządzeń melioracyjnych, bo tak faktycznie było. Prace obejmowały m.in. wymianę studzienek, rur drenarskich i kręgów. Wójt odmówił mi przyznania ulgi, stwierdzając, że zakup i zainstalowanie musi dotyczyć całego urządzenia melioracyjnego. SKO utrzymało tę decyzję w mocy. Czy jest sens wnosić skargę do sądu administracyjnego?