Zgodnie z nowym pkt 3a art. 83f ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, zezwolenie na usunięcie drzewa i krzewu nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli posiadanie na własność nieruchomości jako osoba fizyczna i określony cel usunięcia, należy spełnić łącznie.
Rolnicza to gospodarcza
Jednocześnie resort zwrócił uwagę na to, że działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, ponieważ odpowiada definicji działalności z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Przykładowo, usunięcie drzewa lub krzewu w celu budowy domu, według Ministerstwa Ochrony Środowiska, nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Natomiast usunięcie drzewa (krzewu) pod budowę stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola ma już powiązanie z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej (działalności rolniczej).
Jeżeli więc rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo lub krzew w celu budowy domu, korzysta ze zwolnienia z pkt 3a, czyli nie potrzebuje na to zezwolenia.
Jeżeli natomiast usuwa drzewo (krzew) w celu budowy stodoły lub innego budynku gospodarczego związanego z prowadzeniem działalności rolniczej, musi uzyskać na to zezwolenie.
Szczególne zwolnienie
Dodatkowo nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 16 grudnia 2016 r. wprowadziła dodatkowe, niezależne od zawartego w pkt 3a, zwolnienie rolników z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu. Jest nim zwolnienie dotyczące drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (art. 83f ust. 1 pkt 3b). Rolnik, który może wykazać, że robi to w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, także nie musi występować o zezwolenie na ich usunięcie. ms