StoryEditorWiadomości rolnicze

Wycinasz drzewo na stodołę – musisz mieć zezwolenie

24.01.2017., 14:01h
Po opublikowaniu w nr. 2–3 TPR artykułu na temat zmiany przepisów dotyczących zezwoleń na wycinkę drzew pojawiły się wątpliwości, jak należy traktować prowadzących działalność rolniczą. Czy rolnicy są osobami fizycznymi i mogą wycinać drzewa bez zezwolenia, czy też są prowadzącymi działalność gospodarczą? Zwróciliśmy się o stanowisko w tej kwestii do Ministerstwa Ochrony Środowiska. 

Zgodnie z nowym pkt 3a art. 83f ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, zezwolenie na usunięcie drzewa i krzewu nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli posiadanie na własność nieruchomości jako osoba fizyczna i określony cel usunięcia, należy spełnić łącznie.

Rolnicy są osobami fizycznymi, a jeżeli mają na własność działkę, na której rośnie usuwane drzewo lub krzew, pierwszy warunek jest spełniony.

Rolnicza to gospodarcza

Jednocześnie resort zwrócił uwagę na to, że działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza, ponieważ odpowiada definicji działalności z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Dlatego też, zdaniem resortu, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo lub krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, za jaką uważa się tutaj również działalność rolniczą.

Przykładowo, usunięcie drzewa lub krzewu w celu budowy domu, według Ministerstwa Ochrony Środowiska, nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Natomiast usunięcie drzewa (krzewu) pod budowę stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola ma już powiązanie z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej (działalności rolniczej).

Jeżeli więc rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo lub krzew w celu budowy domu, korzysta ze zwolnienia z pkt 3a, czyli nie potrzebuje na to zezwolenia.

Jeżeli natomiast usuwa drzewo (krzew) w celu budowy stodoły lub innego budynku gospodarczego związanego z prowadzeniem działalności rolniczej, musi uzyskać na to zezwolenie.

Szczególne zwolnienie

Dodatkowo nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 16 grudnia 2016 r. wprowadziła dodatkowe, niezależne od zawartego w pkt 3a, zwolnienie rolników z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu. Jest nim zwolnienie dotyczące drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (art. 83f ust. 1 pkt 3b). Rolnik, który może wykazać, że robi to w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, także nie musi występować o zezwolenie na ich  usunięcie. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 15:10