StoryEditorWiadomości rolnicze

Wycinka drzew w prywatnym lesie: na jakich zasadach i gdzie uzyskać pozwolenie

08.06.2017., 16:06h
Kilka lat temu zalesiłem grunty rolne. Teraz jest to już spory las. Jakie obowiązki wynikające z ustawy o lasach oraz o cechowaniu drewna ma właściciel lasów, gdyż chciałbym pozyskać drewno z kilku drzew?

Artykuł 13 ustawy o lasach określa, że właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności m.in. do:

  1. zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;
  2. ponownego wprowadzania upraw leśnych w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;
  3. racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:
  4. pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
  5. pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.

Jeżeli chodzi o cechowanie, czyli potwierdzenie legalności pozyskania drewna z lasu, to także uregulowane jest w ustawie o lasach. Artykuł 14a tego przepisu określa, że drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach lasów.

Co istotne, drewno pozyskane w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa cechuje starosta, który wystawia właścicielowi lasu dokument stwierdzający legalność pozyskania drewna. Poza tym minister środowiska określił, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady cechowania drewna, wzory urządzeń do cechowania i zasady ich stosowania oraz wzór dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna (rozporządzenie z 24 lutego 1998 r.).
W kwestii usuwania drzew w lasach orzekały sądy, m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – wyrok z 21 listopada 2008 r. (sygnatura akt IV SA/Wa 1410/08). WSA orzekł, że usuwanie drzewostanu znajdującego się na terenach lasów nie zostało poddane obowiązkowi uzyskiwania decyzji stanowiącej zgodę na jego wycięcie, wydawanej przez organ administracji publicznej. Ograniczenia w tym względzie wynikają z przepisów ustawy o lasach. Dla drzew rosnących w lasach nie są wydawane decyzje o zezwoleniu na usunięcie wskazanych, konkretnych okazów drzew, a usuwanie drzew z zasobów leśnych odbywa się na zasadach pozyskiwania drewna.

Wskazane w ustawie o lasach organy nie mają kompetencji do wydawania decyzji o usunięciu drzew. Wycinanie drzewostanu polegające na pozyskiwaniu drewna odbywa się na podstawie planów urządzania lasów bądź decyzji starosty określającej zadania z zakresu gospodarki leśnej.

dr hab. Aneta Suchoń

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:26