Przede wszystkim należy ustalić, czy przysługiwało Panu w dniu sprzedaży prawo pierwokupu. Do 29 kwietnia 2016 r. takie prawo przysługiwało dzierżawcy, jeżeli były spełnione ku temu przesłanki. Reguluje je art. 3 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Według tego przepisu w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub prawną inną niż Agencja Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną (urzędowo potwierdzoną) oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
- nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.
Jeżeli przysługiwało Panu prawo pierwokupu, może Pan wystąpić o unieważnienie umowy. Według art. 9 wspomnianej ustawy (w brzmieniu do 29 kwietnia 2016 r.) czynność prawna dokonana niezgodnie z przepisami ustawy lub bez zawiadomienia uprawnionego do prawa pierwokupu, lub bez zawiadomienia Agencji, w przypadku określonym w art. 4 ust. 1, jest nieważna. Z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności prawnej z przyczyn, o których mowa w ust. 1, oprócz osób mających w tym interes prawny, może wystąpić Agencja Nieruchomości Rolnych.