StoryEditorPorady prawne

Z czego wynika wskaźnik części uzupełniającej emerytury?

16.02.2021., 16:02h
Mój ojciec przeszedł 5 lat temu na wcześniejszą emeryturę, która była co roku podwyższana. Teraz pobiera ją już w pełnej wysokości, ale dostaje mniej niż sąsiad, który w tym samym czasie przekazał synowi gospodarstwo. Okazało się, że ma on wyższy wskaźnik części uzupełniającej. Z czego to może wynikać, skoro obaj są w tym samym wieku i w tym samym czasie przeszli na emeryturę?

Ile wynosi wysokość części uzupełniającej emerytury?

Zgodnie z art. 26 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wysokość części uzupełniającej rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego wynosi od 85 do 95% emerytury podstawowej – w zależności od liczby lat przyjętych do ustalenia części składkowej. Część uzupełniająca emerytury rolniczej lub renty inwalidzkiej rolniczej wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza od 20. Za każdy pełny rok powyżej 20 lat przyjętych do części składkowej obniża się część uzupełniającą o 0,5% emerytury podstawowej.

Z czego wynika wysokość wskaźnika wymiaru części uzupełniającej?

Różnica w wysokości wskaźnika wymiaru części uzupełniającej wynika zatem z liczby lat przyjętych do ustalenia części składkowej. Jeżeli ojciec Pana miał ich więcej niż sąsiad, to wskaźnik ten będzie w jego przypadku niższy.

Jak wylicza się część uzupełniającą?

Część uzupełniająca nie może wynosić mniej niż 85% emerytury podstawowej, a suma części uzupełniającej i części składkowej nie może być mniejsza od eme...

Pozostało 30% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:58