Trwa wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2022 rok. Na konta rolników do 23 grudnia ARiMR przekazała z tego tytułu już 13,46 mld zł. Do wypłaty pozostało jeszcze 3,5 mld zł.
Czas na wypłatę pieniędzy w tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku. O dopłaty w 2022 roku ubiegało się 1,265 mln rolników.
Kontrola na miejscu: jakie kary może dostać rolnik za nieprawidłowości?
Na pieniądze, jak co roku najdłużej poczekają rolnicy, którzy mają niezakończone kontrole na miejscu. Jak informuje nas ARiMR do takich kontroli w kampanii 2022 wytypowanych zostało systemowo blisko 61,5 tys. rolników. Nie otrzymali oni także zaliczek, bo płatności nie dokonuje się przed zakończeniem kontroli administracyjnych uzupełnionych kontrolami na miejscu. Część z nich może stracić dopłaty, jeśli ARiMR wykryje nieprawidłowości.
- Wykrycie nieprawidłowości w czasie kontroli może skutkować zmniejszeniem lub nieprzyznaniem płatności w danym roku, wieloletnimi sankcjami lub całkowitym wykluczeniem z ubiegania się o pomoc. Uniemożliwienie przeprowadzenia czynności kontrolnych może skutkować nieprzyznaniem płatności, zwrotem przyznanej pomocy lub odmową płatności – zaznacza ARiMR.
Za co rolnik może stracić dopłaty bezpośrednie?
Wśród przyczyn zmniejszenia lub nieprzyznania dopłat bezpośrednich ARiMR wymienienia:
- zawyżenie deklaracji,
- nieterminowe złożenie wniosku,
- niespełnienie wymogów przyznania wsparcia,
- opóźnienie w złożeniu zmiany do wniosku,
- niezadeklarowanie wszystkich gruntów rolnych,
- stworzenie przez producenta rolnego kwalifikujących go do uzyskania płatności sztucznych warunków (np. niemający odzwierciedlenia w rzeczywistości podział gospodarstwa na kilka mniejszych)
- uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli.
O ile ARiMR może pomniejszyć dopłaty bezpośrednie?
ARiMR wyjaśnia, że dopłaty są pomniejszane od 1 proc. wzwyż, aż do całkowitego pozbawienia rolnika niesłusznie przyznanych płatności, jeżeli w wyniku kontroli stwierdzone zostanie niespełnianie warunków bycia beneficjentem tego wsparcia.
Ilu rolników nie dostało dopłat za 2021 rok?
Jeśli chodzi o nieprzyznanie płatności w ramach kampanii 2021, kiedy to złożono 1,28 mln wniosków o dopłaty, decyzje odmowne otrzymało 1 975 rolników.
Kamila Szałaj, fot. Paweł Mikos