Na koniec lipca 2016 r. w dzierżawie było 1 mln 54 tys. ha. W okresie od stycznia do kwietnia br. ziemia była wydzierżawiana od ANR w ramach 54 tys. umów.
Wysokość czynszów dzierżawnych jest zróżnicowana. Rolnicy stający do przetargów ofert pisemnych w tym roku proponowali sami ich wysokość, a Agencja przyznawała za nie punkty. Stawka czynszu była bowiem jednym z kryteriów oceny ofert.
Najwyższe czynsze uzyskano w województwach: kujawsko-pomorskim (47,3 dt/ha), mazowieckim (29,3 dt/ha) i wielkopolskim (25,5 dt/ha). Najniższe zaś w województwach: świętokrzyskim (4,5 dt/ha), lubelskim (6,0 dt/ha) i podlaskim (6,3 dt/ha). Najwyższy średni czynsz dotyczył działek w grupie obszarowej od 100 do 300 ha i wyniósł 36,4 dt/ha. Średnia wysokość czynszu dla gruntów wydzierżawionych przez Agencję w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosła 16,3 dt/ha.Natomiast przeciętny czynsz dla wszystkich trwających umów dzierżawy w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku – nieco ponad 4 dt/ha pszenicy.
Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, który reguluje sposób ustalania wysokości czynszów dzierżawnych w umowach z ANR. Projekt ten zawiera wysokości czynszów dzierżawnych wyrażonych w dt pszenicy w zależności od okręgu podatkowego oraz klasy gruntów oddzielnie dla gruntów ornych oraz trwałych użytków zielonych. Oszacowano go na podstawie danych z ANR dotyczących średniej wysokości czynszu dzierżawnego wyrażonego w ekwiwalencie pszenicy za hektar z Zasobu uzyskanych na przetargach w latach 1998–2015 . ms