Kwestię reguluje art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Według tego przepisu od podatku zwalniona jest m.in. sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. Ustawodawca stawia jednak warunek, aby w wyniku dokonania czynności zostało utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Wymaga się, aby powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia była nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Nabywca musi poza tym prowadzić to gospodarstwo przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Opisane zwolnienie stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży 3 ha gruntów powinno więc przysługiwać Pani zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych. W skład gospodarstwa rolnego wchodzą bowiem nie tylko grunty będące własnością, ale i dzierżawione.
Pani gospodarstwo rolne po nabyciu ziemi będzie miało 17 ha, czyli więcej niż 11 ha. Za gospodarstwo rolne zaś, w świetle ustawy o podatku rolnym, uważa się obszar użytków rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Chodzi o użytki rolne stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu. Dzierżawca gruntów rolnych jest ich posiadaczem zależnym. Kwestie podatkowe jednak najlepiej wyjaśnić we właściwym urzędzie skarbowym.