StoryEditorPieniądze dla rolników

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2021 - terminy, stawki, dla kogo?

07.09.2021., 07:09h
Zaliczki na dopłaty bezpośrednie będą wypłacone na poziomie 70%, a płatności obszarowe z PROW – 85%, czyli na maksymalnym poziomie dopuszczonym unijnymi przepisami. Tak wynika z projektów rozporządzeń regulujących ich wypłatę. W obu dokumentach napisano, iż decyzja o wypłacie zaliczek w 2021 roku na maksymalnym poziomie jest spowodowana trudnościami finansowymi, z jakimi boryka się większość gospodarstw. Jako główne przyczyny wymienia się COVID-19 i suszę.

Co będzie brane pod uwagę przy wyliczaniu dopłat?

Przy kalkulacji kwoty zaliczki dopłat bezpośrednich będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzone w ramach kontroli administracyjnych oraz – w przypadku wytypowanych gospodarstw – również kontroli na miejscu. Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane systematycznie, w miarę dostępności środków na ten cel w budżecie środków europejskich i budżecie państwa. Z kolei na poczet płatności z PROW – wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2021 rok.

Co obejmą dotacje z dopłat bezpośrednich?

Zaliczki dopłat bezpośrednich obejmą:

  • jednolitą płatność obszarową oraz płatności za zazielenienie,
  • dla młodych rolników i dodatkową.

Zostaną naliczone także od płatności związanych z produkcją, czyli płatności do:

  • krów, bydła, owiec i kóz,
  • roślin pastewnych, roślin strączkowych na ziarno, buraków cukrowych,
  • ziemniaków skrobiowych, pomidorów, truskawek, chmielu, lnu, konopi włóknistych.

Otrzymają je też beneficjenci systemu dla małych gospodarstw oraz płatności niezwiązanej do tytoniu. Zaliczki na poczet płatności obszarowych z PROW będą naliczone od premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej oraz płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, ekologicznej oraz ONW.

Kiedy rolnicy otrzymają pieniądze?

Zaliczki będą wypłacane w tym roku od 18 października, ponieważ 16 października przypada w sobotę. Powinny być wypłacone do końca listopada br. W tym roku o dopłaty bezpośrednie wnioskowało około 1,3 mln rolników. Natomiast o dopłaty na zalesianie wnioski złożyło około 2 tys. rolników. O płatności obszarowe z tytułu działań rolno-środowiskowych stara się około 77 tys. rolników, o dopłaty do rolnictwa ekologicznego – 16,6 tys. rolników.750 tys. rolników ubiega się o płatności z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 02:57