Czym zajmuje się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych to państwowa inspekcja sprawująca nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych oraz kontrolą warunków ich składowania i transportu.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych powstała na mocy ustawy z 21 grudnia 2000 o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która weszła w życie 1 stycznia 2003. Inspekcja powstała z połączenia Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych i Centralnego Inspektoratu Standaryzacji.
Owoce i warzywa w szkołach będą kontrolowane przez KAS
Projekt noweli przedłożony przez ministra rolnictwa zakłada, że kontrole finansowania ze środków unijnych owoców i warzyw serwowanych w szkołach oraz dot. wsparcia pszczelarstwa zostaną przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Dotychczasowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) są związane z kontrolą transakcji z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Teraz zadaniem to spocznie na Krajowej Administracji Skarbowej.
Najważniejsze rozwiązania noweli - oprócz kontroli owoców i warzyw w szkołach, także wsparcia pszczelarstwa
Obecnie kontrole (zwane kontrolami ex-post) związane z prawidłowością wypłat środków polskim beneficjentom z EFRG w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zajmuje się IJHARS. Po wejściu w życie nowych przepisów, a więc od 1 kwietnia 2023 roku, kontrole te będzie przeprowadzane przez dyrektorów izb administracji skarbowej.
Nowe przepisy umożliwią IJHARS skoncentrowanie się na kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Dodatkowo Ministerstwo Finansów przejmie od resortu rolnictwa zadania przeprowadzania analizy ryzyka i opracowywania projektu rocznego programu kontroli ex-post EFRG.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. enbato.elements