StoryEditorPorady prawne

Zasady podziału nieruchomości obciążonej służebnością

07.11.2019., 13:11h
Podział działki na której ustanowiono służebność mieszkania może rodzić problemy. Jak przebiega zrzeczenie się służebności? Kiedy zniesienie służebności przez sąd nie będzie możliwe? Te i inne kwestie porusza nasz redakcyjny prawnik w odpowiedzi na pytanie Czytelnika.

Na działce siedliskowej brata mam ustanowioną służebność mieszkania w budynku mieszkalnym i prawo użytkowania 20 arów gruntu. Tak zastrzegli w akcie notarialnym rodzice, przepisując mu gospodarstwo. Brat planuje podzielić tę działkę na dwie mniejsze i jedną chce dać córce. Zwrócił się do mnie z prośbą, żebym zrzekł się tej służebności w stosunku do działki, która ma przypaść córce. Czy muszę to zrobić? Czy mogę żądać od brata jakiegoś wynagrodzenia za zrzeczenie się służebności? - z prośbą o pomoc w takiej sytuacji do naszych prawników zwrócił się jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

Jeżeli może Pan wykonywać swoją służebność na działce, która po podziale będzie własnością brata, lepiej będzie zrzec się jej w odniesieniu do działki, która stanie się własnością bratanicy. Jeśli Pan tego nie zrobi, bratanica (albo brat, zanim przeniesie własność działki na córkę) może skutecznie domagać się w sądzie zwolnienia drugiej działki ze służebności. W takim przypadku nie będzie się Panu należało ...

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:01