Artykuł 35a. ust. 2 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka tylko w przypadku:
- skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
- śmierci matki dziecka;porzucenia dziecka przez matkę.
Jeśli żadna z powyższych okoliczności nie zachodzi, Pan jako ojciec dziecka nie może liczyć na zasiłek macierzyński z KRUS. Żona Pana jako osoba uprawniona do renty socjalnej ma natomiast prawo do świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1000 zł miesięcznie przewidzianego w art. 17c. Ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Wsparcie to jest adresowane do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, studentów i osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka świadczenie rodzicielskie przysługuje przez 52 tygodnie. Wniosek o jego przyznanie należy złożyć w wydziale urzędu gminy odpowiedzialnym za przyznawanie i wypłatę świadczeń rodzinnych (często jest to gminny ośrodek pomocy społecznej).
Wysokość świadczenia rodzicielskiego wynosi 1000 zł miesięcznie, a więc tyle samo, ile zasiłek macierzyński wypłacany przez KRUS.