Dzierżawca nie płaci mi czynszu. Czy to prawda, że przysługuje mi prawo zastawu na jego rzeczach ruchomych będących na nieruchomości rolnej oddanej w dzierżawę?
Uzyskanie czynszu oraz świadczeń dodatkowych przez wydzierżawiającego ustawodawca zabezpieczył ustawowym prawem zastawu (art. 701 k.c.). Prócz tego istnieje możliwość skorzystania z tzw. uniwersalnych instytucji zabezpieczających wierzytelności. Artykuł 701 k.c. stanowi, że do rzeczy ruchomych objętych ustawowym prawem zastawu wydzierżawiającego należą także rzeczy służące do prowadzenia gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, jeżeli znajdują się w obrębie przedmiotu dzierżawy.
Prawo zastawu wydzierżawiającego obejmuje nie tylko, jak przy najmie, rzeczy wniesione do przedmiotu dzierżawy, lecz także inne ruchomości znajdujące się w jego obrębie, jeżeli służą do prowadzenia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa. Słowo „obręb” rozumiane jest jako przestrzeń, w której granicach wykonywana jest działalność gospodarcza dzierżawcy.
Poza warunkami określonymi w art. 701 k.c., muszą być jeszcze spełnione dodatkowe, wynikające z art. 670 w związku z art. 694 k.c. Mianowicie rzeczy muszą być własnością dzierżawcy (a nie członków jego rodziny lub osób trzecich) i nie mogą podlegać wyłączeniu spod egzekucji.
W przy...