Spadek produkcji owoców wynika głównie z utrzymujących się niskich temperatur w okresie kwitnienia, a także uszkodzeń wywołanych wiosennymi przymrozkami. Owoce są też niszczone przez występujące lokalnie gradobicia.
Zbiory jabłek prawdopodobnie będą o 30–35% mniejsze w porównaniu z 2016 r. i szacowane są na 2,3–2,6 mln t. Oczekuje się również mniejszych zbiorów: wiśni – o 64%, czereśni o 63%, gruszek o 25–30% oraz śliwek o 40%. Malin zostanie zebranych o ok. 15–20 mniej. O 22% mniejsze będą również zbiory porzeczki. Dobrze zapowiadają się natomiast zbiory borówki wysokiej, przy czym obserwuje się systematyczny wzrost powierzchni uprawy tego gatunku. W ostatnich latach odnotowuje się także nasadzenia nowych gatunków, takich jak np. jagoda kamczacka.
Łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na ponad 4,5 mln t, tj. na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. O ostatecznej wysokości zbiorów zadecydują warunki dalszej wegetacji. Zbiory kapusty ocenia się na niespełna 1 mln t, kalafiorów na 235 tys. t, a cebuli na 655 tys. t. Produkcję marchwi oszacowano na 810 tys. t. Zbiory pomidorów przewiduje się w wysokości 255 tys. t, a ogórków – 245 tys. t (nieco mniej niż w poprzednim sezonie). ms