StoryEditorDopłaty

Zbliża się termin wysiewu międzyplonu ścierniskowego

12.08.2019., 18:08h
Do 20 sierpnia rolnicy, którzy zadeklarowali we wnioskach o dopłaty bezpośrednie wysiew międzyplonu ścierniskowego w ramach EFA, muszą zdążyć z jego wysiewem. Jak wskazują przepisy, istnieją dwie możliwości realizacji wymogu w zakresie międzyplonu ścierniskowego: stały termin wysiewu i utrzymania oraz indywidualne podejście.

Przy wyborze pierwszej opcji międzyplon należy wysiać między 1 lipca a 20 sierpnia danego roku i utrzymywać go na polu co najmniej do 15 października. Przy indywidualnym podejściu termin wysiewu jest taki sam, aczkolwiek mieszankę należy utrzymać na polu przez co najmniej 8 tygodni od dnia wysiewu. Przy indywidualnym podejściu należy w ciągu 7 dni od daty wysiewu, a najpóźniej do 27 sierpnia złożyć w biurze powiatowym ARiMR oświadczenie ze wskazaniem terminu wysiewu. W przypadku gdy oświadczenie nie zostanie złożone, przyjmuje się, że wybrany został wariant ze stałym terminem wysiewu i utrzymywania.

Za obszary proekologiczne uznawane są międzyplony lub pokrywa zielona, rozumiane jako wsiewki traw lub roślin bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną lub mieszanki utworzone z co najmniej dwóch gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych.

Za obszar proekologiczny nie są uznawane mieszanki złożone z samych gatunków zbóż. Mieszanka uprawiana jako międzyplon nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzono mieszankę. Rośliny ozime zwykle wsiewane jesienią do zbioru lub wypasu nie mogą być jednocześnie deklarowane jako obszary proekologiczne.

Należy pamiętać, iż na międzyplonach utworzonych z mieszanek obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin przez okres ich utrzymania. W przypadku wsiewek trawy lub bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną zakaz ten obowiązuje od momentu zbioru uprawy głównej przez co najmniej osiem tygodni lub do momentu wysiewu kolejnej uprawy głównej. Zakaz obejmuje również zaprawę nasion.

Jeśli rolnicy chcą zmienić skład mieszanki międzyplonu zadeklarowanej we wniosku o dopłaty, mogą to zrobić, składając zmianę do wniosku. 

O ewentualnym łagodnym potraktowaniu międzyplonów w ramach EFA piszemy tutaj.


Magdalena Szymańska
fot. Unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 21:48