KOWR wydzierżawi ponad 100 ha gruntów pod Rzeszowem
Rzeszowski Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wystawił do przetargu ograniczonego grunty rolne o łącznej powierzchni 101,3311 ha. Ziemia rolna położona jest obrębie Dąbrowa w gminie Świlcza w powiecie rzeszowskim oraz w obrębie Będziemyśl w gminie Sędziszów Małopolskie w powiecie ropczycko-sędziszowskim (woj. podkarpackie).
Grunty rolne wystawione przez KOWR do dzierżawy mają całkiem niezłą klasę bonitacyjną:
- 37,7 ha to gleby IIIa,
- 40,1 ha to gleby IIIb,
- 20,4 ha to gleby IVa.
Co istotne, oględzin nieruchomości można dokonać w dniu robocze po wcześniejszym umówieniu wizyty w pracownikami Sekcją Zamiejscową KOWR w Trzebownisku.
Ile KOWR chce za wydzierżawienie ziemi rolnej?
KOWR za te grunty rolne określił czynsz dzierżawny ma poziomie 739 dt pszenicy za całą nieruchomość, czyli 7,3 dt za 1 hektar. To dość niewielka stawka biorąc pod uwagę, że średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I półroczu 2024 r. w woj. podkarpackim wyniosła 11,3 dt/ha.
KOWR określił także, że minimalna stawką za jaką jest w stanie wydzierżawić te grunty rolne to równe 7 dt za ha.
Krótki czas dzierżawy ziemi
Rolnicy zainteresowanie tą nieruchomością powinni zwrócić także uwagę na istotny szczegół z ogłoszenia – KOWR planuje wydzierżawić owe 100 ha gruntów rolnych jedynie do 31 grudnia 2027 roku.
Należy także zwrócić uwagę, że rolnik, który wygra przetarg będzie opłacać podatek rolnych w dwóch odrębnych gminach.
Kto może wziąć udział w przetargu ograniczonym na 100 ha gruntów rolnych?
Z treści ogłoszenia zamieszczonego przez KOWR wynika, że w przetargu na ziemię mogą wziąć udział jedynie rolnicy indywidualni, którzy mieszkają w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość lub gminach sąsiadujących i jednocześnie chcą powiększyć swoje gospodarstwo do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych.
Rolnicy, którzy chcą wziąć udział w przetargu na wydzierżawienie gospodarstwa powinny złożyć odpowiednie dokumenty do 2 października 2024 r. do godz. 14.00 w Oddziale Terenowego KOWR w Rzeszowie. Z kolei sam przetarg ograniczony odbędzie się 18 października w siedzibie rzeszowskiego KOWR-u.
Żeby wziąć udział w przetargu należy również wpłacić wadium, które wynosi 5 tys. złotych. Należy je wpłacić rachunek bankowy rzeszowskiego oddziału KOWR-u do 15 października 2024 r.
Zabezpieczenie czynszu dzierżawnego
Rolnik, który wygra przetarg i będzie mógł podpisać umowę z KOWR na dzierżawę, musi się liczyć także z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia płatności czynszu dzierżawnego na rzez KOWR. Formami zabezpieczenia mogą być chociażby gwarancja bankowa, weksel własny in blanco, hipoteka czy zastaw rejestrowy.
Paweł Mikos
fot. Canva+KOWR