2,5 tys. ha ziemi po Agromax
Śląscy rolnicy od miesięcy czekają na ziemię po Przedsiębiorstwie Rolno-Przemysłowym Agromax (woj. śląskie). W sumie do rozdysponowania jest około 2450 ha. Odbiór tych gruntów przez KOWR następował sukcesywnie. Pierwszą część ziemi o łącznej powierzchni ok. 866 ha spółka wydała w maju 2024 r., a pozostała część przekazywana była w lipcu i sierpniu 2024 r.
Zapytaliśmy więc KOWR, jak będzie dzielona ziemia po Agromaksie i kiedy będą przetargi.
– Nieruchomości po wygasłych umowach z PR-P „AGROMAX” będą sukcesywnie przygotowywane przez Oddział Terenowy KOWR w Częstochowie do ponownego rozdysponowania. W przygotowaniach do rozdysponowania zostaną uwzględnione założenia wynikające z Programu Restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych Rudnik oraz Tworków-Wojnowice, jaki został przygotowany przez Oddział jeszcze przed terminem wygaśnięcia umów dzierżawy z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłowym AGROMAX - tłumaczy Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Joanna Łastowska, p.o. dyrektorki Biura Dyrektora Generalnego KOWR. I dodaje, że KOWR w pierwszej kolejności wydzierżawi ziemię rolnikom indywidualnym.
Kiedy przetargi na ziemię po Agromax? KOWR wyjaśnia
Oddział Terenowy w Częstochowie planuje rozpocząć procedurę przetargową w 2025 r. w której przeznaczy ponad 1800 ha gruntów do przetargów. Przetargi odbędą się w części w formie przetargów ofertowych i w części w formie przetargów licytacyjnych. Będą to przetargi ograniczone do rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych.
Pozostałe grunty, które nie będą objęte procedurą przetargową zostaną rozdysponowane w jeden ze sposobów wskazanych w art. 24 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Obecnie brak jest planów w zakresie ewentualnego utworzenia Ośrodków Produkcji Rolniczej.
Przetargi na ziemię ogłaszane publicznie
Dyrektor podkreśla, że procedura przetargowa obejmuje szereg czynności rozłożonych w czasie, a mianowicie w pierwszej kolejności następuje przygotowanie wykazów i ich publikacja, a w dalszej kolejności publikowanie ogłoszeń przetargowych i wyznaczenie terminu przetargów.
- Wszelkie informacje w tym zakresie są ogłaszane publicznie, aby dotarły do wiadomości jak największego grona rolników indywidualnych i aby jak największa grupa rolników mogła uczestniczyć w przetargach ograniczonych - zaznacza Łastowska.
Ziemia po Agromax trafiła do Stadniny Koni
Sprawę gruntów po spółce Agromax poruszył też poseł Michał Woś. W interpelacji do ministerstwa rolnictwa zwrócił uwagę, że grunty trafiły w formie użyczenia Stadninie Koni Prudnik, a nie do rolników. Poseł zwrócił uwagę, że ziemie przekazano bez przetargu, a taka decyzja może być sprzeczna z misją KOWR.
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że KOWR nie może rozpocząć procesu rozdysponowania nieruchomości dopóki nie jest w stanie zagwarantować, że nieruchomość będzie mogła być użytkowana przez nowo wyłonionego dzierżawcę. Dlatego Stadninie użyczono ziemie do 31 grudnia 2024 r. W stadninie KOWR posiada 100% udziałów.
Kamila Szałaj