2100 ha ziemi po Goodvalley trafi do rolników. Kiedy przetargi? Co z resztą gruntów?Pixabay.com
StoryEditorZiemia z KOWR

2100 ha ziemi po Goodvalley trafi do rolników. Kiedy przetargi? Co z resztą gruntów?

03.11.2024., 18:23h

W gminie Kalisz Pomorski do KOWR powróci w sumie 2700 ha ziemi po Goodvalley ​Agro. Ale do rolników trafi tylko 2100 ha, bo na pozostałych gruntach ma powstać Ośrodek Produkcji Rolnej. Ten pomysł nie podoba się rolnikom. Dlaczego? Kiedy odbędą się przetargi?

Kalisz Pomorski: ziemia po Goodvalley ma trafić do rolników

Ponad 2700 hektarów ziemi po Goodvalley Agro trafi z powrotem do zasobu KOWR, bo spółka nie zgodziła się na wyłączenie 30 proc. dzierżaw. Chodzi o grunty położone w gminie Kalisz Pomorski (woj. zachodniopomorskie).

Na razie Goodvalleyowi wygasła umowa dzierżawy na 1060 ha. 535 ha już wróciło do KOWR i ma być przeznaczone dla rolników indywidualnych. Pozostała część, czyli ok. 526 ha ma wrócić do zasobu do 1 października 2025 r. i ma tam powstać Ośrodek Produkcji Rolniczej.

- Termin wydania pozostałej części o powierzchni ok. 526 ha został przez ​KOWR w Koszalinie przesunięty do 01 października 2025 r., bowiem w odniesieniu do tej części nieruchomości planowane jest utworzenie Ośrodka Produkcji Rolniczej - wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Joanna Łastowska, dyrektor Biura Dyrektora Generalnego KOWR w Warszawie.

Natomiast w następnym roku wygasają spółce kolejne dwie umowy na dzierżawę ziemi od KOWR o łącznej powierzchni około 1658 ha. Ta ziemia też ma trafić do rolników indywidualnych - najpewniej w 2026 roku. 

- Spółka Goodvalley Agro na terenie gminy Kalisz Pomorski dzierżawi nieruchomości rolne o łącznej powierzchni około 1658 ha na podstawie dwóch umów dzierżawy wygasających z dniem 19 kwietnia 2025 r. Umowy te z przyczyn formalnoprawnych nie będą mogły być przedłużone. Zatem nieruchomości te w niedalekiej przyszłości w większości przeznaczone będą do rozdysponowania w przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych - wyjaśnia dyrektor Łastowska, ale dodaje, że 96 ha z tych oddanych gruntów ma być przeznaczone na utworzenie Ośrodka Produkcji Rolniczej​.

Do KOWR wróci 2700 ha, do rolników trafi ponad 2100 ha. Co z resztą gruntów?

Tak więc do zasobu ma w sumie wrócić ok. 2700 ha ziemi po Goodvalley w gminie Kalisz Pomorski. Ale do rolników trafi tylko 2100 ha. Czemu? Bo KOWR na części gruntów zamierza utworzyć Ośrodki Produkcji Rolniczej: jeden o powierzchni 526 ha, a drugi - 96 ha. 

Rolnicy przeciwni: Ośrodki Produkcji Rolniczej to furtka dla dotychczasowych dzierżawców

Ta koncepcja nie podoba się jednak rolnikom. Dlaczego? Bo ośrodki produkcji rolniczej to de facto propozycja dla dzierżawców, którzy nie mają możliwości przedłużenia dotychczasowych umów. Zwykli, indywidualni rolnicy nie będą mogli do tego ośrodka przystąpić, gdyż w jego skład wejdzie powierzchnia powyżej 300 ha.

- To na starcie eliminuje rolników indywidualnych i daje tym samym furtkę spółkom do podjęcia tego typu dzierżaw. Przede wszystkim daje furtkę Goodvalleyowi, który w gminie Kalisz Pomorski nie wyłączył 30 proc. gruntów w 2011 roku i teraz, mimo że grunty wrócą do zasobu, spółka będzie mogła przystąpić do wydzierżawienia Ośrodka Produkcji Rolnej. Czy jest to sprawiedliwe względem rolników indywidualnych? – pytają rolnicy.

Rolnicy zastanawiają się też, co się dzieje z produkcją zwierzęcą na terenie gminy Kalisz Pomorski i pozostałymi gruntami, jakie jeszcze nie wróciły do KOWR-u.

- Skoro ma zostać utworzony Ośrodek Produkcji Rolnej, to kto w tym czasie obsługuje tak wielką produkcję zwierzęcą? Pracownicy KOWR? Czy może Goodvalley, któremu Generalny Dyrektor KOWR poszedł na rękę i wydał zarządzenie 54/2024/Z z dnia 3 października dające możliwość przedłużenia okresu wydania ziemi do zasobu o kolejne 12 miesięcy, tak aby spółka nie stała się bezumownym użytkownikiem – mówią rolnicy i zwracają uwagę, że w zarządzeniu jest również zapis o możliwości przedłużenia umowy dzierżawy o kolejne 20 lat.

Rolnicy nie bardzo rozumieją też, dlaczego ma być tworzony tak duży Ośrodek Produkcji Rolnej, w skład którego wejdzie 526 ha + 96 ha. Pytają, czy nie może być to wielkość poniżej 300 ha. Zastanawiają się też, jaką rolę mają pełnić w Polsce tak duże Ośrodki Produkcji Rolnej.​

GoodValley to firma rolniczo-przetwórcza z Przechlewa (woj. pomorskie) specjalizująca się w produkcji wieprzowiny. Posiada własne uprawy, paszarnię oraz zakład przetwórczy. Gospodaruje na kilkunastu tysiącach hektarów. Spółka znajduje się wśród największych beneficjentów płatności bezpośrednich. Za 2023 rok pobrała z ARiMR 13,7 mln zł dopłat bezpośrednich (za 2022 rok było to 5,4 mln zł).

Kamila Szałaj

image
Ziemia z KOWR

650 ha ziemi z KOWR dla zagranicznej spółki. Rolnicy są wściekli

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. listopad 2024 19:20