630 ha ziemi po Goodvalley nie trafi do rolników? Spółka może znów przejąć gruntyCanva
StoryEditorKOWR

630 ha ziemi po Goodvalley nie trafi do rolników? Spółka znów może przejąć grunty

25.11.2024., 11:30h
wkwk

Ziemia dla indywidualnych rolników czy na Ośrodki Produkcji Rolnej? Ministerstwo rolnictwa tłumaczy się z decyzji KOWR w sprawie gruntów położonych w województwie zachodniopomorskim.

Rolnicy oburzeni działaniami KOWR

Poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do ministra rolnictwa z pytaniami w sprawie „bardzo niepokojących i bulwersujących polskich rolników, w tym młodych rolników kwestii dysponowania zasobami Własności Rolnej Skarbu Państwa (WRSP) w powiecie drawskim i choszczeńskim przez OT KOWR w Koszalinie i Szczecinie”.

Spraw nr. 1: Kalisz Pomorski

W swojej interpelacji poseł Hoc pisze, że spółka GoodValley sp. z o.o. zgodnie z ustawą z 2011 roku nie wyłączyła 30% gruntów w gm. Kalisz Pomorski (pow. drawski) i tym samym utraciła możliwość wnioskowania do KOWR w Koszalinie o przedłużenie umowy. Nie powinna też mieć możliwości przystąpienia do tworzenia Ośrodków Produkcji Rolnej (OPR), tj. umowy na nieruchomości w tej gminie na 2 tys. ha, zakończoną w lutym 2024 r. Tymczasem z dokonanej wizji lokalnej wynika, że obecny dzierżawca na niektórych gruntach wciąż prowadzi praktykę rolną. Z nieoficjalnych informacji wynika, że część (ok. 500 ha) gruntów po tej spółce zostanie przeznaczone na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Natomiast ponad 600 ha ma być przeznaczone na utworzenie Ośrodka Produkcji Rolnej.

Sprawa nr. 2: Drawno

Z kolei, w gminie Drawno, powiat choszczeński (tutaj gruntami ZWRSP zarządza OT KOWR w Szczecinie), zgodnie z ustawą – spółka GoodValley sp. z o.o. wydzieliła 30% gruntów, zapewniając sobie tym samym możliwość, ale nie obowiązek wnioskowania do KOWR o przedłużenie umowy dzierżawy (umowa na nieruchomości w tej gminie zakończyła się 1 października 2024 r.). Zdaniem posła Hoca, obecny dzierżawca już we wrześniu kontynuował praktyki rolne na tych nieruchomościach. Wg informacji od rolników – umowa dzierżawy na nieruchomości gruntów ornych w wysokości 650 ha i zlokalizowanej chlewni w miejscowości Chomętowo (w gm. Drawno) została przedłużona na okres kolejnych 8 lat (z dniem 1 października 2024 r.). Nieoficjalnie też podaje się, że zarząd tej spółki w oparciu o zarządzenie KOWR nr 54/2024/Z – będzie ubiegał się o przedłużenia umowy dzierżawy na kolejne 20 lat.

– Rozumiejąc działalność spółki „GoodValley“ sp. z o.o. i doceniając jej dorobek oraz starania o system jakości zgodnie z posiadanym certyfikatem QAFP (System Gwarantowanej Jakości Żywności) wiarygodności i identyfikowalnego źródła produktów – od hodowli, aż po produkt końcowy, jak również zapewnienia o należytej integracji w łańcuchu rolno-spożywczym w aspekcie zrównoważonej i samowystarczalnej produkcji – jednakowoż nie możemy pozwolić – w imię zasady ochrony zaufania obywateli do demokratycznego państwa prawa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP – na tworzenie, niezgodnych z przepisami prawa i wbrew zasadom sprawiedliwości społecznej – specjalnych przywilejów dla wszelkich rodzajów spółek, w tym – z kapitałem zagranicznym kosztem krzywdy i niesprawiedliwości polskich rolników, w tym – młodych rolników! napisał w interpelacji poselskiej Czesław Hoc.

KOWR tłumaczy swoje decyzje w sprawie nieruchomości w Kaliszu Pomorskim

Ministerstwo rolnictwa w swojej odpowiedzi przyznało, że spółka Poldanor S.A. (obecnie Goodvalley Agro S.A.), nie przyjęła zaproponowanych tzw. „wyłączeń 30%” m.in. w stosunku do umowy dzierżawy z dnia 25 lutego 1994 r., obejmującej grunty położone na terenie Gminy Kalisz Pomorski, w powiecie drawskim, której termin zakończenia upłynął w lutym 2024 r.

W  związku z tym spółka pozbawiła się możliwości przedłużenia tej umowy oraz możliwości zakupu dzierżawionych nieruchomości w ramach pierwszeństwa w nabyciu. Oddział Terenowy KOWR w Koszalinie wyraził zgodę na przesunięcie terminu wydania nieruchomości do dnia 1 października 2025 r., w stosunku do działek, na bazie których KOWR planuje utworzenie ośrodka produkcji rolniczej (powoływanego dalej jako „OPR”).

Natomiast pozostałe grunty, które obejmowała umowa dzierżawy zostały wydane przez spółkę w dniu 30 września 2024 r., w związku ze zgodą OT KOWR na przesunięcie terminu ich wydania do zakończenia zbiorów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że czynność polegająca na przesunięciu przez KOWR terminu wydania nieruchomości ZWRSP przez jej byłego dzierżawcę, nie stanowi przedłużenia umowy dzierżawy i nie powoduje ustalenia nowych warunków dzierżawy. Okres przesunięcia terminu wydania nieruchomości jest indywidualnie ustalany dla poszczególnych nieruchomości objętych umowami dzierżawy, po szczegółowej analizie sytuacji danego dzierżawcy.

Zgodnie z przepisami KOWR istnieje możliwość przesunięcia terminu wydania nieruchomości rolnych z wygasłej umowy dzierżawy w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. wynikających ze skali i rodzaju produkcji) na okres, nie dłuższy niż łącznie 24 miesiące od daty wygaśnięcia umowy dzierżawy.

 Jak wynika z przyjętej przez KOWR praktyki, przesunięcie terminu wydania gruntów z wygasających umów dzierżawy, wiąże się z jednoczesnym warunkiem wydania części gruntów rolnych ZWRSP. Przejmowane w ten sposób grunty są na bieżąco przygotowywane przez OT KOWR do ich rozdysponowania – napisał w odpowiedzi na interpelacje wiceminister Jacek Czerniak, który podkreślił, że sposób rozdysponowania gruntów na danym terenie jest ustalany przez KOWR najczęściej w drodze konsultacji społecznych ze środowiskiem rolniczym, w tym organizacjami reprezentującymi rolników i radą społeczną działającą przy każdym OT KOWR.

Co z gruntami po Goodvalley Agro?

Jak informuje MRiRW w związku z koniecznością restrukturyzacji i ponownego rozdysponowania gruntów pochodzących z umów dzierżawy zawartych przez spółkę Goodvalley Agro S.A. z KOWR, w OT KOWR w Koszalinie została utworzona komisja w celu opracowania koncepcji dalszego zagospodarowania gruntów będących przedmiotem umów zawartych ze spółką. W związku z tym planowane jest utworzenie dwóch OPR na terenie działania OT KOWR w Koszalinie, na części nieruchomości użytkowanych przez spółkę.

 Pomimo, iż głównym nurtem rozdysponowania gruntów ZWRSP, w szczególności powracających do ponownego rozdysponowania z wygasłych umów, są przetargi ograniczone do rolników indywidualnych powiększających swoje gospodarstwa, to jednak nie wszystkie duże, zabudowane nieruchomości mogą być podzielone na mniejsze działki i odrębnie rozdysponowane  przekonuje wiceminister Jacek Czerniak.

KOWR może za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyć do zagospodarowania nieruchomości zabudowane, tzw. „OPR”, w szczególności tam gdzie obecni dzierżawcy prowadzą produkcję zwierzęcą. OPR jest to nieruchomość, która wraz z innymi składnikami mienia stanowi zorganizowaną całość gospodarczą, o powierzchni większej niż 50 ha, której podział byłby nieuzasadniony ekonomicznie.

Do Dyrektora Generalnego KOWR wpłynął już wniosek o utworzenie OPR Giżyno na łączną powierzchnię 621,7988 ha na gruntach obecnie użytkowanych przez spółkę Goodvalley Agro S.A., który jest aktualnie rozpatrywany w Centrali KOWR. W tym miejscu należy zaznaczyć, że proponowana powierzchnia gruntów, która obejmie planowany do utworzenia OPR, wiąże się ściśle z intensywnością oraz wielkością prowadzonej obecnie produkcji zwierzęcej w ośrodku gospodarczym, na bazie którego będzie tworzony OPR

KOWR tłumaczy swoje decyzje w sprawie nieruchomości w Drawnie

Odnosząc się do wydłużenia okresu obowiązywania umowy dzierżawy nieruchomości rolnej położonej na terenie Gminy Drawno, w woj. zachodniopomorskie, MRiRW zauważyło, że KOWR może przedłużać umowy dzierżawy, w przypadku gdy dotychczasowy dzierżawca złoży w terminie nie późniejszym niż 3 miesiące przed wygaśnięciem umowy oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach uzgodnionych z KOWR. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w KOWR, w przypadku nieruchomości rolnej o powierzchni powyżej 500 ha dyrektor OT KOWR jest zobowiązany uzyskać szczególne pełnomocnictwo Dyrektora Generalnego KOWR na wydłużenie terminu obowiązywania okresu dzierżawy.

Wiceminister J. Czerniak wyjaśnił, że spółka złożyła stosowny wniosek o przedłużenie przedmiotowej umowy dzierżawy w wymaganym ustawowo terminie. Oddział Terenowy KOWR w Szczecinie dokonał analizy zasadności ewentualnego przedłużenia umowy. Z analizy dotychczasowego przebiegu umowy wynikało, że dzierżawca m.in. wywiązuje się z warunków umowy i w związku z tym OT KOWR w Szczecinie nie widział przeszkód do jej ewentualnego przedłużenia. Mając powyższe na względzie oraz z uwagi na fakt, iż przedmiot dzierżawy dotyczył powierzchni przekraczającej 500 ha, OT KOWR w Szczecinie wystąpił z wnioskiem do Dyrektora Generalnego KOWR o szczególne pełnomocnictwo na przedłużenie terminu obowiązywania umowy dzierżawy zawartej ze spółką. W dniu 25 września 2024 r. takie pełnomocnictwo zostało udzielone, a następnie zawarto aneks na wydłużenie umowy do 30 września 2032 r.

Ile gruntów trafiło do indywidualnych rolników po Goodvalley?

Ponadto MRiRW zaznaczyło, że spółka wyraziła zgodę na wyłączenie 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy. W efekcie wyłączono nieruchomości o łącznej powierzchni 273,2139 ha na rzecz rolników indywidualnych. Dodatkowo w aneksie do umowy dzierżawy umieszczono zapisy umożliwiające wyłączenie z umowy kolejnych gruntów o łącznej powierzchni nie przekraczającej 60 ha w terminie do dnia 30 września 2025 r.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 01:38