KRIR oczekuje uregulowania czynszów dzierżawnych
W piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z prośbą o uregulowanie kwestii czynszów dzierżawnych. Chodzi o wysokość odsetek od tych czynszów oraz odsetek z tytułu zakupu gruntów zarówno dla nowych umów, jak i dla tych już wcześniej zawartych. KRIR uzasadnia swoją prośbę tym, że obecna sytuacja gospodarcza, związana z inflacją i podwyżkami stóp procentowych skutkuje istotnym wzrostem rat płaconych przez rolników, powodując kłopoty finansowe w gospodarstwach rolnych.
Czego domagają się rolnicy w sprawie czynszów dzierżawnych?
Krajowa Rada Izb rolniczych zasugerowała rozwiązanie kwestii odsetek od czynszów dzierżawnych poprzez wprowadzenie stałego oprocentowania w wysokości 2 proc., by stworzyć stabilne warunki finansowe dla rolników, niezależne od dynamicznej sytuacji gospodarczej.
Ministerstwo Rolnictwa odpowiada na apel KRIR
Na początku września Ministerstwo Rolnictwa wystosowało odpowiedź na apel KRIR w sprawie wprowadzenia stałego oprocentowania czynszów dzierżawnych. Stanowisko MRiRW jest odmowne. W dokumencie czytamy:
"Rozłożona na raty należność z tytułu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa podlega oprocentowaniu do dnia jej zapłaty w wysokości stopy dyskontowej stanowiącej stopę bazową ogłaszaną w komunikacie Komisji Europejskiej powiększoną o 1 punkt procentowy. Zatem obecne przepisy w tym zakresie nie przewidują możliwości zastosowania stałego oprocentowania w wysokości 2 proc. i wymagałyby one zmian legislacyjnych.”
Czy rolnicy mogą liczyć na stałe oprocentowanie czynszów dzierżawnych?
Jak piszą w uzasadnieniu swojej decyzji przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, zastosowanie stałego oprocentowania na warunkach preferencyjnych miałoby charakter pomocy publicznej. Taki program musiałby być zgodny z szeregiem innych legislacji. W związku z tym, póki co nie ma możliwości wprowadzenia stałego oprocentowania czynszów dzierżawnych. Zamiast tego MRiRW przypomina, że KOWR może odroczyć określony w umowie termin zapłaty należności, rozłożyć ją na raty albo umorzyć w części lub w całości, jeżeli przemawiają za tym ważne względy gospodarcze, społeczne lub losowe, co dotyczy również czynszów dzierżawnych.
źródło: Izba Rolnicza w Opolu
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay