pixabay
StoryEditorGrunty w Polsce

Dlaczego ceny ziemi rolnej w Polsce rosną? Gdzie są najdroższe grunty?

01.01.2025., 16:30h

W ostatnich dniach na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiła się informacja o średnich cenach gruntów ornych w II kwartale 2024 roku. Liczby wyraźnie pokazują, że ziemia rolna jest coraz droższa. Dlaczego tak jest? Tłumaczy ekspertka z firmy doradczej Lege Advisors.

Gdzie ziemia rolna jest najdroższa?

Zgodnie z opublikowanymi danymi, średnia cena gruntów ornych wzrosła w ciągu pół roku o prawie 4,3 tys. zł, osiągając najlepszy wynik od wzrostu z drugiego kwartału 2022 roku. Najwyższe ceny, podobnie jak w poprzednich okresach, odnotowano w województwie wielkopolskim – przeciętnie ponad 93 tys. złotych za hektar dla wszystkich klas gruntów. Szczególnie cenione są tu grunty wysokich klas bonitacyjnych (I, II, IIIa), których średnia cena wyniosła 116 129 zł.

Drugi najwyższy wynik – 92 tys. złotych – osiągnięto w województwie podlaskim. Natomiast najniższe ceny gruntów rolnych odnotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie przeciętne ceny dla wszystkich klas wynoszą około 36 tys. złotych za hektar. Niewiele wyższe stawki, na poziomie 39 tys. złotych, są w województwach lubuskim i podkarpackim. Co ciekawe, województwo podkarpackie było jedynym regionem, w którym średnia cena gruntów spadła w stosunku do poprzedniego kwartału.

Przeczytaj także: Ziemia z KOWR nie dla rolników. Kto dostanie ponad 130 ha?

Dlaczego ceny gruntów rolnych idą w górę?

- Grunty rolne w Polsce systematycznie drożeją, co wynika z czynników gospodarczych, prawnych i środowiskowych. Ograniczona podaż gruntów rolnych przy jednoczesnym wzroście popytu na ziemię, zarówno jako środek produkcji, jak i aktywo inwestycyjne, napędza ten trend. – tłumaczy Izabela Maciaszek z firmy doradczej Lege Advisors.

Zdaniem ekspertki, jednym z kluczowych czynników jest malejąca dostępność gruntów. W Polsce potrzeby związane z urbanizacją, przemysłem i budownictwem stopniowo zmniejszają powierzchnię gruntów rolnych. Dodatkowo coraz częściej ziemie rolne wykorzystuje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe.

- Rosnący popyt inwestycyjny wynika również z postrzegania gruntów jako stabilnej formy lokaty kapitału. Ziemia rolna jest alternatywą dla innych aktywów inwestycyjnych, takich jak nieruchomości budowlane czy rynki finansowe, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej. – dodaje Izabela Maciaszek z firmy doradczej Lege Advisors.

Ponadto polityka unijna wspierająca rolników poprzez dopłaty bezpośrednie oraz rozwój technologii rolniczych zwiększają dochodowość ziemi rolnej. Globalny wzrost zapotrzebowania na żywność oraz rozwijający się eksport polskiej produkcji rolnej dodatkowo podnoszą wartość gruntów.

Jak czynniki zewnętrzne wpływają na ceny ziemi?

Zewnętrzne wydarzenia, takie jak wojna na Ukrainie, znacząco wpłynęły na rynek gruntów rolnych w Polsce. Konflikt ten zakłócił produkcję i eksport zbóż, zwiększając globalne zapotrzebowanie na żywność. Wyższe ceny zbóż i produktów rolnych podniosły rentowność ziemi rolnej, co przełożyło się na wzrost jej wartości.

- Dodatkowo, sytuacja na Ukrainie uwypukliła znaczenie lokalnego bezpieczeństwa żywnościowego oraz strategicznego znaczenia gruntów rolnych. Kryzys energetyczny, będący efektem wojny, zwiększył zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii, co dodatkowo wpłynęło na wartość gruntów, szczególnie tych o niższej klasie bonitacyjnej. – wyjaśnia Izabela Maciaszek z firmy doradczej Lege Advisors.

Przeczytaj także: Ziemia z KOWR: 246 działek do sprzedaży. Za ile?

Stabilność inwestycyjna, wzrost zapotrzebowania na żywność, postęp technologiczny w rolnictwie oraz zmiany geopolityczne sprawiają, że ziemia rolna jest postrzegana jako cenny zasób. W obliczu ograniczonej podaży gruntów i rosnącego popytu na ich różnorodne zastosowania, prognozy wskazują na dalszy wzrost cen.

 

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:12