StoryEditorziemia rolna

Do KOWR wróci niemal 100 tys. ha gruntów. Ile trafi do rolników, a ile do spółek?

11.01.2023., 08:01h
W najbliższym czasie pod zarząd KOWR wróci niemal 100 tys. ha gruntów rolnych. Powinny one trafić do rolników indywidualnych w ramach dzierżawy. Jednak KOWR myśli o wydzierżawieniu części tych ziem dla spółek Skarbu Państwa.

Do 2025 roku wygasną 133 umowy dzierżawy obejmujące grunty o łącznej powierzchni 88 519 ha których dzierżawcy odrzucili zaproponowane warunki w zakresie wyłączeń 30% gruntów. Wówczas te ziemie wrócą do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma wrócić co najmniej 88 519 ha gruntów rolnych.

Czy KOWR będzie wydzierżawiać ziemię nie tylko rolnikom, ale też spółkom Skarbu Państwa?

Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, znakomita część tych ziem powinna trafić do rolników indywidulanych na wydzierżawienie nawet na 10 lat. Jednak jak zwracają uwagę Dorota Niedziela, posłanka PO w interpelacji do ministerstwa rolnictwa, niepokojące są sygnały, że KOWR część z tych ziem może przekazać innym podmiotom.

Posłanka powołuj się przy tym na listopady wywiad dyrektora generalnego KOWR dla PAP, w którym stwierdził m.in., że „…ze względu na powierzchnię areału do powtórnego rozdysponowania i ograniczone możliwości organizacyjne jednostek terenowych KOWR bierzemy pod uwagę możliwość przekazania, w wyjątkowych sytuacjach, części tych gruntów do użytkowania jednoosobowym spółkom Skarbu Państwa, na czas niezbędny do przeprowadzenia wtórnej restrukturyzacji nieruchomości. Będziemy się starali, by przetargi odbyły się jeszcze przed faktycznym zwrotem ziemi z dzierżaw.”

Ministerstwo rolnictwa potwierdza, że część gruntów rolnych może trafić do spółek i to bez przetargu

W odpowiedzi na interpelację Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa przypomniał, że KOWR gospodaruje ZWRSP w pierwszej kolejności w drodze wydzierżawienia albo sprzedaży nieruchomości rolnych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych. KOWR rozdysponowuje grunty rolne ZWRSP na rzecz rolników indywidualnych, w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, m.in. w drodze przetargów ograniczonych na dzierżawę albo sprzedaż nieruchomości.

Ale ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że bierze się pod uwagę, że część gruntów zamiast do rolników indywidulnych trafi do spółek Skarbu Państwa.

– Zdecydowana większość nieruchomości rolnych, objętych umowami dzierżawy, które wygasną w 2023 r., w latach następnych trafi do rolników indywidualnych, gdyż jest to główny kierunek rozdysponowania gruntów ZWRSP – zapewnia wiceminister rolnictwa.

– Prace mające na celu przygotowanie wtórnej restrukturyzacji nieruchomości o dużych powierzchniach są już zaawansowane. Ze względu jednak na możliwość wystąpienia sytuacji, często niezależnych od KOWR (np. problemy z wyłonieniem geodetów i dokonaniem podziałów geodezyjnych, zwrot nieruchomości przez byłego dzierżawcę z zasiewami), powodujące wydłużenie procesu ponownego zagospodarowania przejmowanych nieruchomości, KOWR, aby zabezpieczyć mienie ZWRSP, bierze pod uwagę możliwość zawarcia w trybie bezprzetargowym umów dzierżawy z jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa – przyznał Rafał Romanowski w odpowiedzi na interpelację.

Duże działki będą dzielone na mniejsze, żeby więcej rolników mogła wydzierżawić ziemie

W oddziałach terenowych KOWR trwają obecnie zaawansowane prace nad przygotowaniem koncepcji ponownego zagospodarowania większych obszarowo nieruchomości, objętych umowami, które wygasną w 2023 r. Tam gdzie znajdują się budynki, KOWR, za zgodą MRiRW może utworzyć ośrodki produkcji rolniczej.

Działki o dużych powierzchniach będą dzielone na mniejsze, tak aby jak największa grupa rolników indywidualnych mogła powiększyć swoje gospodarstwa rodzinne.

W sytuacjach, w których proces ponownego zagospodarowania będzie wymagał dłuższego czasu, KOWR ma możliwość zawarcia, w trybie bezprzetargowym, umowy dzierżawy z jednoosobową spółką Skarbu Państwa utworzoną przez KOWR.

Jakie spółki mają szansę na ziemię od KOWR?

Obecnie KOWR sprawuje nadzór właścicielski nad działalnością 31 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W spółkach tych prowadzona jest hodowla twórcza i zachowawcza oraz gromadzony jest najcenniejszy materiał genetyczny roślin i zwierząt decydujący o postępie biologicznym.

– Jak wskazał KOWR, ze względów organizacyjnych, a także dzięki doświadczeniu i dobrze wyposażonemu parkowi maszynowemu będącemu w posiadaniu tych spółek, KOWR korzysta z możliwości zawierania z nimi krótkoterminowych umów dzierżawy na czas niezbędny do przeprowadzenia wtórnej restrukturyzacji nieruchomości pochodzących z wygasających umów dzierżawy. Umożliwia to utrzymanie wysokiej kultury rolnej gruntów, do czasu ich rozdysponowania w drodze przetargów ograniczonych do rolników indywidualnych – podsumował wiceminister Rafał Romanowski.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 13:02