Kolejna zmiana w czynszach dzierżawnych za ziemię rolną? Czy rolnicy zapłacą więcej?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorCzynsze dzierżawne

Kolejna zmiana w czynszach dzierżawnych za ziemię rolną? Czy rolnicy zapłacą więcej?

16.02.2024., 10:30h
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przesłali do sejmu projekt ustawy, w której proponują uelastycznienie sposobu naliczania czynszu dzierżawnego. Według ich pomysłu, rolnicy mieliby dwie możliwości określania wysokości stawek.

Projekt ustawy o czynszach dzierżawnych 

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekazali marszałkowi sejmu projekt ustawy „o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa”. Nowelizacja ma na celu wyjście naprzeciw postulatom rolników, którzy w znacznym stopniu są obciążeni opłatami za czynsz dzierżawny nieruchomości wydzierżawianych z zasobu Skarbu Państwa.

Wysokie ceny czynszów dzierżawnych

Zdaniem wnioskodawców w Polsce od lat panuje głód ziemi, co prowadzi do tego, że zarówno ceny zakupu gruntów rolnych, jak i ich dzierżawy, stale rosną. Dlatego grunty będące w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cieszą się ogromnym zainteresowaniem rolników. Do tego dochodziły wahania cen na rynku zbóż, co było spowodowane najpierw obawą o niedobór żywności po wybuchu wojny na Ukrainie i zablokowaniu portów przez Rosję, a następnie nadmierną podażą zboża na rynkach światowych, wywołaną przez zalanie rynków zbożem rosyjskim oraz zmianą kierunku eksportu zboża z Ukrainy, które w dużej mierze trafiało do krajów takich jak Polska.

Zasób gruntów z KOWR zwiększa się 

W ostatnich latach dyskusja na temat gospodarowania zasobem ziemskim była szczególnie żywa, biorąc pod uwagę trudności na rynkach rolnych, spowodowane przez pandemię oraz wojnę na Ukrainie. W roku 2024 w dyspozycji KOWR znajdą się także liczne grunty z tzw. trzydziestek, co powoduje, że zasób ziemi do zagospodarowania znacząco się zwiększy. Są to w większości ziemie od tych dzierżawców, którzy nie zgodzili się na wyłączenie ze swoich dzierżaw 30% gruntów i oddania ich do Zasobu.

– Projekt jest odpowiedzią na postulaty, aby zmienić sposób obliczania czynszu dzierżawnego, aby był on bardziej elastyczny, biorąc pod uwagę liczne zawirowania występujące na rynkach rolnych, związane z polityką Unii Europejskiej, która dąży do przedłużenia otwarcia granic na produkty z Ukrainy, co bezpośrednio przekłada się na osłabienie pozycji polskich rolników, biorąc pod uwagę nierówną konkurencję cenową – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zmiana ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

W 2023 r. zmieniono ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, aby zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, co jest rozwiązaniem korzystnym dla rolników. Projektowana ustawa jest kontynuacją dobrych dla rolników rozwiązań, wprowadza bowiem większą elastyczność w ustaleniu stawki czynszu dzierżawnego, wprowadzając dwie możliwości określania stawek czynszu dzierżawnego. Proponuje się, aby należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu, określonego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana była na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy:

  • za jeden kwartał poprzedzając termin płatności czynszu
  • za jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu.

– Pozwoli to na bardziej elastyczne kształtowanie stawek płatności, z korzyścią dla rolników indywidualnych, dla których czynsz dzierżawny stanowi znaczące obciążenie w ramach kosztów prowadzenia gospodarstwa – podsumowują autorzy nowelizacji.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 21:59