Młodzi rolnicy żądają prawa pierwokupu ziemi rolnej w całej UEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorRolnictwo

Młodzi rolnicy żądają prawa pierwokupu ziemi rolnej w całej UE

22.05.2024., 17:00h
Niemieccy rolnicy domagają się wprowadzenia prawa pierwokupu ziemi rolnej w całej Unii Europejskiej. Ich zdaniem jest to konieczne, by rolnictwo nie upadło.

Słaby dostęp młodych rolników do gruntów rolnych

Jak informuje niemiecki Top Agrar, młodzi rolnicy nie tylko z Niemiec, ale z pozostałych państw UE również, mają słaby dostęp do zakupu ziemi. Pogłębiające się zjawisko pozarolniczego zakupu ziemi rolnej powoduje, że ich możliwości rozwoju gospodarstw są ograniczane. Zdaniem Stefana Schmidta będącego wiceprezesem Stowarzyszenia Niemieckiej Młodzieży Wiejskiej (BDL), ceny ziemi są zbyt wysokie, by pokrycie jej zakupy było możliwe przy obecnie wysokich kosztach produkcji.

Grunty rolne na cele osadnicze i transportowe

Rząd federalny zobowiązał się w umowie koalicyjnej, że najpóźniej do 2030 r. zmniejszy zużycie gruntów do 30 ha dziennie. Obecnie utrata gruntów pogłębia się, a każdego dnia w Niemczech na cele osadnicze i transportowe przeznacza się 55 ha. Z obecnej sytuacji wynika jednak, że realizacja wyznaczonego planu może się nie powieść.

Za pogarszającą się sytuację na rynku ziemi odpowiedzialność ponoszą inwestorzy pozarolni, którzy kupują coraz więcej niemieckiej ziemi. Z relacji Schmidta wynika, że aktualnie ponad połowa gruntów rolnych w Niemczech jest własnością osób niebędących rolnikami, a tendencja jest rosnąca. Rolnicy przyglądają się postępującemu zjawisku z niepokojem i nie widzą szans na starcie z posiadającymi bogaty kapitał spółkami.

Rolnicy domagają się regulacji przepisów  dot. prawa pierwokupu ziemi

Zdaniem BDL kłopoty z handlem ziemią stanowią problem strukturalny, który zarówno rządy federalne, jak i stanowe oraz pozostałych państw UE powinny wreszcie rozwiązać, by dać szansę na rozwój młodemu pokoleniu w rolnictwie.

Jak się okazuje, pomysłów na regulacje prawa pierwokupu ziemi w UE jest wiele. W roku 2021 Komisja Przyszłości Rolnictwa (ZKL) zarekomendowała praktyczne sugestie dotyczące sprawiedliwego rynku gruntów, zalecając ułatwienie młodym rolnikom dostępu do ziemi oraz wprowadzenie zmian w prawie gruntowym, m.in. poprzez uwzględnienie wykupu akcji i obniżenie progu spekulacji w umowach kupna. Ponadto prawa pierwokupu ziemi dla rolników domagała się również Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, chcąc ułatwić młodym przejęcie działalności gospodarczej pod względem prawnym.

– Uważam, że UE powinna wydać rozporządzenie, na którego mocy młodym rolnikom przyznanoby pierwszeństwo przy przydziale gruntów rolnych. Państwowe prawo pierwokupu można by wykorzystywać do uprzedzania inwestorów spoza sektora rolnego i zabezpieczać grunty pod rolnictwo – mówi wywiadzie dla niemieckiego TopAgrar Schmidt.

Grunty nieuprawiane, trafiające pod własność pozarolniczych inwestorów, przestają być ziemią uprawną, bo przestaje się o nie dbać ze względu na wysokie dzierżawy. Gleba powinna być dostępna i przystępna cenowo, a wówczas młodzi ludzie zyskaliby możliwość zrównoważonej, opłacalnej pracy w rolnictwie.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 21:12