StoryEditorWiadomości rolnicze

Rada społeczna doradzi KOWR w sprawie dzierżawy gruntów. Kto w niej zasiada?

12.02.2023., 14:02h
W najbliższych latach ze względy na tzw. wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powróci niemal 100 tys. ha. Z tego powodu ma wzrosnąć rola rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR. A rada właśnie ma nowy skład i nowego przewodniczącego. 

Nowe władze rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, został nowym przewodniczącym rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przy Dyrektorze Generalnym KOWR. Tak zadecydowano na posiedzeniu rady, które odbyło się 20 stycznia 2023 r.

Podczas tego posiedzenia przyjęto również zarządzenia Dyrektora Generalnego KOWR w sprawie utworzenia rady społecznej, które stanowi swego rodzaju regulamin funkcjonowania rady. W drodze kompromisu ustalono, że w prezydium reprezentowane będą wszystkie grupy zawodowe, tj.: po jednym przedstawicielu izby, rolników indywidualnych, pracowników rolnictwa, rolniczych spółdzielni produkcyjnych i osób prawnych.

W skład prezydium, oprócz przewodniczącego, weszli: Mariusz Olejnik z Polskiej Federacji Rolnej, Łukasz Zbonikowski z Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Marek Duszyński ze Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” oraz Krzysztof Kaźmierczyk ze Związku Byłych Pracowników PGR. Ponadto poszerzono skład rady społecznej o drugiego przedstawiciela KRiR. Warto dodać, że od października 2022 r. do rady włączono reprezentanta KZR Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

Kto wchodzi w skład rady ds. gospodarowania gruntami rolnymi z KOWR

Tym samym w skład rady wchodzą przedstawiciele 13 organizacji, w tym:

  • Krajowej Rady Izb Rolniczych (prezes i wyznaczony przez niego przedstawiciel),
  • Polskiej Federacji Rolnej,
  • NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”,
  • Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”,
  • Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników,
  • Polskiego Towarzystwa Rolniczego,
  • Sekretariatu Rolnictwa Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”,
  • Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”,
  • Związku Byłych Pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych,
  • Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni”,
  • Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych,
  • Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

Jakie mają być zadania rady?

Rada społeczna ma służyć bieżącej wymianie informacji pomiędzy KOWR a organizacjami rolniczymi. Z radą konsultowane są nie tylko zadania KOWR związane z gospodarowaniem państwowymi gruntami oraz kształtowaniem ustroju rolnego, ale także problemy powstałe przy wykonywaniu tych zadań.

W ciągu 3 lat niemal 100 tys. ha ziemi rolnej ma wrócić do KOWR

W kontekście tego, że do Zasobu powrócą grunty z tzw. wyłączeń 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy i będzie je trzeba rozsądnie rozdysponować, rola rady społecznej jest istotna. Od 2023 do 2026 roku wygaśnie 144 takich umów. Będzie to łącznie 96 tys. ha. Są to grunty, które nie zostały wyłączone z dzierżaw na podstawie ustawy z 16 września 2011 r. Zobowiązała ona podmioty, które na dzień 3 grudnia 2011 r. dzierżawiły łącznie ponad 428 ha z ZWRSP, do wyłączenia 30%.

Magdalena Szymańska
fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 18:30