W 2023 roku firmie Top Farms wygasła umowa dzierżawy 10 tysięcy hektarów gruntów z KOWR. Ponieważ Top Farms nie zgodził się na 30 proc. wyłączeń swoich gruntów, KOWR nie przedłużył tej dzierżawy. Ziemia po Top Farms Głubczyce miała szybko trafić do rolników, ale tak się nie stało. Na razie wydzierżawiono tylko 560 ha. Reszta ziemi czeka, a cały proces się wydłuża.
Rolnicy dłużej poczekają na ziemię po Top Farms
Jak tłumaczy Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu KOWR, procedura przedłuża się przez odwołania do przetargów organizowanych przez KOWR. Chodzi o to, że w toku postępowania ustalono, iż przetargi nie będą w formie licytacji, tylko ofert pisemnych.
- Zważywszy na prośbę rolników, aby przetargi organizowane były z zastrzeżeniem, że jeden rolnik może wygrać tylko jedną nieruchomość łącznie z II i III etapu i nie zakończenie procedury II etapu (z uwagi na odwołania od rozstrzygnięć przetargów na część nieruchomości) KOWR nie podał do publicznej wiadomości do dnia dzisiejszego ogłoszenia przetargu. W przypadku zakończenia procesu skarg na rozstrzygnięcia przetargowe II etapu, KOWR poda do publicznej wiadomości ogłoszenie przetargu etapu IIIa - wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Joanna Łastowska, dyrektor Biura Dyrektora Generalnego KOWR. I dodaje, że wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy obejmujący te nieruchomości został podany do publicznej wiadomości w dniach 24.07-07.08.2024 r. Publikacja ogłoszenia przetargu była planowana na sierpień 2024 r., ale przez odwołania została przesunięta.
Kiedy ziemia po Top Farms trafi do rolników?
Z informacji, które Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu przekazał KOWR wynika, że restrukturyzacja gruntów po Top Farms Głubczyce przebiega w trzech etapach. Pierwszy jest już zakończony. Do rolników trafiło 566 ha. Drugi etap obejmuje ok. 1900 ha. Na razie, jak tłumaczy KOWR, na ok. 1600 ha przygotowano 80 nieruchomości do przetargu ograniczonego ofert pisemnych i 20 nieruchomości do przetargu ograniczonego licytacyjnego. Łącznie do uczestnictwa w przetargach rolnicy złożyli 1916 wniosków.
Natomiast etap trzeci obejmuje ok. 2900 ha. Z tego z działek o powierzchni mniejszej niż wynosi 150% średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w województwie opolskim (19,86 ha) nie wymagających podziałów geodezyjnych utworzono 93 nieruchomości o łącznej powierzchni 1564 ha, określając je jako etap IIIa. Jest jeszcze 1336 ha, które wymaga podziałów geodezyjnych.
Kamila Szałaj