Kontrowersje wokół ośrodków produkcji rolnej
W najbliższym czasie wygasa wiele umów dzierżaw gospodarstw, które nie wyłączyły 30% swoich dzierżaw zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. To ostatnia okazja na powrót dużych obszarów ziemi do Zasobu, co stwarza unikalną szansę na wsparcie i rozwój małych gospodarstw rolnych.
Propozycje dotyczące utworzenia ośrodków produkcji rolnej wywołały liczne kontrowersje wśród rolników. W związku z tym, zarząd KRIR postuluje, aby wszelkie decyzje dotyczące tych ośrodków były konsultowane z wojewódzkimi izbami rolniczymi. Taka współpraca zapewni, że interesy lokalnych rolników będą odpowiednio reprezentowane i chronione.
Przetargi ofert pisemnych
Zarząd KRIR sugeruje, aby rozdysponowanie gruntów odbywało się w formie przetargów ofert pisemnych. Taki proces gwarantuje przejrzystość i uczciwość, eliminując możliwość nadużyć. Ponadto, w celu promowania zrównoważonego rozwoju rolnictwa i wsparcia mniejszych gospodarstw, proponuje się, aby jedna działka przeznaczona dla jednego oferenta nie była większa niż 1,5-krotność średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie.
Wsparcie dla małych gospodarstw
Proponowane zmiany mają na celu wsparcie małych gospodarstw rolnych, które często borykają się z trudnościami w konkurowaniu z większymi podmiotami. Umożliwienie im dostępu do gruntów państwowych poprzez uczciwe i transparentne procedury przetargowe pozwoli na ich rozwój i zwiększenie konkurencyjności.
oprac. M. Czubak
fot. Canva