KOWR, grunty rolne, rolnictwoJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKOWR

Tysiące hektarów państwowej ziemi nie trafi do rolników tylko do Kościoła?

04.12.2023., 18:30h
Spółka Top Farms przez lata dzierżawiła pewne grunty rolne, teraz chce je przejąć kościół katolicki. Portal oko.press poinformował, że w woj. opolskim może być to nawet 2 600 ha ziemi państwowej, która jest warta setki milionów złotych. Pozostałe grunty są rozlokowane w innych województwach na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

O co chodzi z gruntami państwowymi dla Kościoła katolickiego?

Jak poinformował portal oko.press.pl, kilka tygodni temu przy opolskim oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zebrała się rada społeczna. Jednym z głównych punktów obrad okazało się wydanie opinii o wnioskach ponad 160 katolickich parafii w celu przyznania im ziemi rolnej będącej własnością Skarbu Państwa. Przedmiotem sprawy jest 2 600 ha, w grunty leżące w okolicach Głubczyc, które przez wiele lat były dzierżawione przez spółkę Top Farms. Spośród obecnych na spotkaniu członków rady społecznej KOWR tylko jeden z nich wstrzymał się od głosu, reszta zagłosowała przeciwko przekazaniu ziemi Kościołowi. 

Do których województw trafiły wnioski o przekazanie ziemi kościołowi?

Wnioski o przekazanie ziemi kościołowi trafiły poza opolskim KOWR-em również do oddziałów w Gliwicach i Częstochowie należących do województwa śląskiego. 

W rozmowie z oko.press Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej mówi, że domyśla się, że diecezja stara się o ziemie do niedawna dzierżawione przez Agromax. To największa ferma bydła mlecznego w województwie śląskim.

Jaką KOWR podejmie decyzję w sprawie przekazania ziemi kościołowi?

Nad sprawą przekazania gruntów kościołowi debatowała również rada społeczna działająca przy centrali KOWR w Warszawie. To tam prezes KOWR Waldemar Humięcki przekazał działaczom informacje na temat trwających rozmów w sprawie przekazania ziemi kościołowi. Efektem tych rozmów są porozumienia, które dwie diecezje – gliwicka i częstochowska – zawarły ze związkami zawodowymi. To oznacza, że decyzja o przekazaniu gruntów jest coraz bliżej. 

"Dostałem zaproszenie na radę społeczną. W piśmie jest wykaz kilkudziesięciu parafii, które domagają się przekazania ziemi" – przyznał w rozmowie z oko.press Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Jak podaje oko.press, pismo, do którego dotarli w imieniu Diecezji Gliwickiej zostało podpisane przez bp Sławomira Odera, a pozostałymi stronami w postępowaniu są również:

  • Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”,
  • Związek Zawodowy Rolników OJCZYZNA,
  • OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych,
  • Związek Zawodowy Rolnictwa SAMOOBRONA.

Na jakiej podstawie KOWR oddaje ziemie?

Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także inne przepisy, upoważniają bądź zobowiązują KOWR do  nieodpłatnego przekazywania części gruntów Zasobu WRSP uprawnionym podmiotom. W latach 1992–2022 przekazano nieodpłatnie:

  • jednostkom samorządu terytorialnego (głównie gminom) z różnych tytułów – 60,3 tys. ha gruntów,
  • Lasom Państwowym – 155,5 tys. ha,
  • kościelnym osobom prawnym różnych wyznań – 90,4 tys. ha,
  • innym uprawnionym podmiotom – 67,1 tys. ha.

W 2022 r. kościelnym osobom prawnym przekazano 66 ha.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 17:19