Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa posłowie opozycji zwrócili uwagę, że należałoby rozważyć zwiększenie roli samorządu rolniczego w zakresie zarządzania gruntami rolnymi z zasobu własności rolnej skarbu państwa. – Czy to będzie głos samorządu rolniczego, czy innych organizacji rolniczych, to jest kwestia do dyskusji – mówiła posłanka Anna Gembicka, która przypomniała, że gdy pełniła funkcję ministra rolnictwa przygotowała taki projekt, ale nie był on dalej procedowany po wyborach.
Co się dzieje z gruntami po zakończeniu dzierżawy?
Ministerstwo Rolnictwa przypomniało, że po zakończeniu każdej umowy dzierżawy i przejęciu nieruchomości od dotychczasowego dzierżawcy, oddział terenowy KOWR podejmuje prace mające na celu wypracowanie optymalnego i racjonalnego sposobu ponownego rozdysponowania nieruchomości. W przypadku nieruchomości zabudowanych i obejmujących znaczny areał proces opracowania koncepcji jest złożony, bowiem wymaga zgromadzenia i analizy wielu dokumentów oraz szczegółowego rozpoznania nieruchomości objętych umową.
Czynnik społeczny przy KOWR
Ważnym elementem w zakresie wypracowania sposobu rozdysponowania gruntów rolnych w trybie przetargowym są szeroko rozumiane konsultacje społeczne ze środowiskiem rolniczym i z jednostkami samorządu terytorialnego.
Jako wyraz uspołecznienia procesu gospodarowania mieniem ZWRSP powołane zostały rady społeczne działające przy oddziałach terenowych KOWR, które są gremium doradczym i opiniującym dla dyrektora danego oddziału terenowego KOWR. Zatem zagadnienia związane z gospodarowaniem nieruchomościami rolnymi Zasobu WRSP stanowią przedmiot dyskusji na posiedzeniach tych rad.
Dodatkowo przy Dyrektorze Generalnym KOWR funkcjonuje Rada Społeczna do spraw gospodarowania gruntami rolnymi ZWRSP, stanowiąca komisję opiniodawczo-doradcza o charakterze stałym. W jej skład wchodzi 13. członków różnych organizacji rolniczych, które posiadają struktury o zasięgu krajowym.
- Rada ta została utworzona m.in. w celu bieżącej wymiany informacji pomiędzy KOWR a organizacjami rolniczymi, konsultacji istotnych zagadnień, wyrażania opinii, czy też omawiania przedstawianych przez te organizacje propozycji i koncepcji dotyczących gospodarowania nieruchomościami rolnymi ZWRSP oraz kształtowania ustroju rolnego. Rada Społeczna jest więc ciałem kolegialnym i w swoim zakresie działania ma przede wszystkim charakter opiniujący, doradczy i konsultacyjny – poinformował posłów wiceminister Jacek Czerniak.
Rady Społeczne wystarczą
Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa dzięki współpracy z rolnikami na danym terenie KOWR dysponuje obiektywną oceną sytuacji na każdym etapie procesu rozdysponowania gruntów.
- Informacje te z pewnością są pomocne przy obsłudze funkcjonujących umów dzierżawy, planowaniu ewentualnych przyszłych wyłączeń gruntów rolnych, które następnie byłyby rozdysponowane w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych powiększających swoje gospodarstwa rodzinne. W ocenie KOWR jak i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotychczasowy sposób funkcjonowania Rad Społecznych na podstawie zarządzeń DG KOWR jest wystarczający i spełnia swoją rolę – podsumował wiceminister Czerniak