Wielcy dzierżawcy ”płaczą” ministrowi na wyłączenia gruntów. Chcą zmianMRiRW
StoryEditorDzierżawa ziemi z KOWR

Wielcy dzierżawcy "płaczą" ministrowi na wyłączenia gruntów. Chcą zmian

22.07.2024., 11:27h

Spółki dzierżawiące ziemię od KOWR chcą zmiany zasad dzierżawy. Alarmują, że duże wyłączenia gruntów będą miały dla nich katastrofalne skutki.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami Polskiej Federacji Rolnej oraz kierownictwem KOWR-u. Rozmowy dotyczyły wyłączenia gruntów rolnych z wygasających umów dzierżawy.

Zgodnie z przepisami dzierżawcy gruntów z zasobów Skarbu Państwa, których umowa dzierżawy się kończy, muszą wyłączyć z dzierżawy i oddać do ZWRSP 30 proc. ziemi. Grunty te mają następnie być zaoferowane do wydzierżawienia rolnikom indywidualnym. Celem jest przede wszystkim wzmocnienie gospodarstw rodzinnych.

Wielcy dzierżawcy chcą zmiany zasad dzierżawy gruntów

Ale spółkom dzierżawiącym ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie podobają się te przepisy. Podczas spotkania w ministerstwie rolnictwa ich przedstawiciele zwracali uwagę, że dyrektorzy terenowych oddziałów KOWR podejmują decyzję o wyłączeniu nawet 40 proc. gruntów lub więcej. Dzierżawcy podkreślili, że tak duże wyłączenia gruntów będą miały katastrofalne skutki dla ich dalszej działalności.

- Skierowali do Kierownictwa KOWR postulat o zmianę zasad dzierżawy gruntów. Podkreślili, że obecne długie procedury zawierania umów dzierżawy oraz możliwość zawierania umów tylko na 8 do maksymalnie 15 lat znacznie ograniczają możliwości rozwoju – tłumaczy ministerstwo w komunikacie po spotkaniu.

Siekierski o gruntach Skarbu Państwa: dzierżawa rolnikom zamiast sprzedaży

Resort podkreśla, że minister Czesław Siekierski odniósł się ze zrozumieniem do postulatów spółek dzierżawiących grunty Skarbu Państwa. Podkreślił zarazem, że jest zwolennikiem dzierżawy gruntów na cele rolnicze zamiast ich sprzedaży, gdyż pozwala to uniknąć sprzedaży ziemi np. deweloperom.

– Mam do dyrektorów regionalnych oddziałów KOWR prośbę, aby przy podejmowaniu decyzji o skali wyłączenia gruntów wzięli pod uwagę, że należy przede wszystkim wzmacniać spółki hodowlane zajmujące się produkcją zwierzęcą – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa poprosił także o kierowanie się zdrowym rozsądkiem przy gospodarowaniu ziemią z KOWR.

– To kierownictwo KOWR i na szczeblu centralnym, i terenowym ma najlepsze rozeznanie i jest w stanie podjąć najlepszą decyzję – zauważył minister.

image
Dzierżawa ziemi z KOWR

Wyłączenia 30% dzierżaw ziemi niezgodne z Konstytucją?

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. październik 2024 09:58