Ziemia z KOWR zarasta chwastami zamiast trafić do rolników [WIDEO]Mariusz Drożdż
StoryEditorKOWR

Ziemia z KOWR zarasta chwastami zamiast trafić do rolników [WIDEO]

20.08.2024., 18:30h

Rolnicy z Opolszczyzny skarżą się, że ziemia, na którą wygasła dzierżawa została im odebrana, jest odłogowana. Co na to dyrektor opolskiego oddziału KOWR?

Ryszard Grüner: To było nieporozumienie, że wcześniej KOWR przejął aż tyle ziemi

Jak wynika z relacji dyrektora opolskiego oddziału KOWR Ryszarda Grünera, w roku 2024 do rozdysponowania było 14 tys. ha.

– To było nieporozumienie, że wcześniej przejęto aż tyle ziemi. Tym bardziej że w latach poprzednich Agencja potrafiła zagospodarować i podpisać umowy na 1,5 góra 2 tys. hektarów, więc ilość gruntów przekazanych do Zasobu była za duża, dlatego teraz mamy trochę perturbacji z ich zagospodarowaniem – wyjaśnił Grüner.

2 tys. ha trafiło do rolników z KOWR

Zdaniem Grünera, w pierwszym półroczu roku 2024 do rolników trafiło 2 tys. ha z KOWR. Niestety, nie wszystkie hektary udało się zagospodarować, na części trzeba było wykorzystać przywilej użyczenia lub zgłosić się do ARiMR po dopłaty do odłogowania.

– W pierwszym półroczu tego roku udało nam się podpisać umowy z rolnikami na 2 tys. hektarów, czyli w pół roku zrobiliśmy to, co normalnie robiono przez rok. Mam nadzieję, że do końca roku uda nam się zagospodarować kolejne 2 tys. hektarów, a do pozostałych wystąpiliśmy do ARiMR o dopłatę do gruntów odłogowanych, kolejne są w przygotowaniu do przetargów na dzierżawę – mówił Grüner.

KOWR odebrał ziemię RHR, kiedy wygasła umowa dzierżawy

Marian Górecki jest prezesem Rogowskiej Hodowli Roślin, który z bólem serca wspomina, jak jeszcze w zeszłym roku z 70-hektarowej działki zbierał plony. Teraz, jak mówi, jest to nie możliwe, ponieważ KOWR nie przedłużył umowy dzierżawy na tę ziemię.

– Jeszcze w zeszłym roku z tego pola zbieraliśmy plony, dziś ze względu na koniec okresu dzierżawy, KOWR w Litwinie nie przedłużył nam umowy i pola, gdzie jest na jednym ok. 70 ha, a na drugim 8 ha są odłogowane. KOWR nie przedłużył nam umowy, a dlaczego, nie wiem. Trzeba sobie zadać pytanie, czy mamy zbyt dużo taniej żywności, żeby pozwolić sobie na ugorowanie? Nie wiem. To już jest tajemnica Poliszynela, kto, gdzie, jak, kiedy i o której. Strasznie mnie to boli, szczególnie że tu mieszkam i muszę codziennie na to patrzeć. To przechodzi ludzkie pojęcie, nie ma uzasadnienia – grzmiał rolnik.

Czy nie można było przedłużyć umów dzierżawy, dopóki nie pojawi się nowy nabywca, nowy dzierżawca?

Ryszard Grüner zapytany o to, czy nie można było przedłużyć umów dzierżawy, dopóki nie pojawi się nowy nabywca lub nowy dzierżawca jednoznacznie stwierdził, że było, ale dopóki nie wygasła umowa, a w momencie, w którym ziemia wróciła do Zasobu Skarbu Państwa, stało się to niemożliwe.

– Ja też nad tym boleję. Przejmowanie ziemi, kiedy nie jest się w stanie jej zagospodarować, jest bez sensu – stwierdził Grüner.

Rolnicy mogą dzierżawić ziemię z KOWR

Jak zapewnił Grüner, grunty, które wróciły do Zasobu Skarbu Państwa zgodnie z umową o wyłączeniu z tzw. trzydziestek, są przygotowywane do dzierżawy po to, by rolnicy indywidualni mogli powiększać swoje gospodarstwa. Grunty te można jednak jedynie wydzierżawić. Aktualnie nie ma możliwości zakupu tej ziemi.

Tego, w jaki sposób można wydzierżawić ziemię na Opolszczyźnie, dowiesz się z WIDEO:

Justyna Czupryniak, Mariusz Drożdż

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 15:40