– Na początku października dyrektorzy OT KOWR otrzymali od dyrektora generalnego zarządzenia w sprawie dzierżawy państwowych gruntów. Kładziony jest bowiem większy nacisk na nadzór oddziałów terenowych. Od 1 września każda czynność dyrektora oddziału dotycząca umowy dzierżawy powyżej 50 ha, czyli jej przedłużenia, bądź też odmowy przedłużenia wymaga zgody dyrektora generalnego KOWR – tłumaczył w Senacie Adam Struziak, dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR.
Rolnikom indywidualnym, którzy prowadzą gospodarstwa rodzinne, czyli takie do 300 ha, umowy dzierżawy będą mogły być przedłużane do 15 lat, natomiast spółkom do 8 lat.
Zarządzeniem dyrektora generalnego zmieniły się zasady przeprowadzania przetargów ofert pisemnych na dzierżawę.
Pięć plus jeden
– Ze względu na wiele uwag krytycznych zgłaszanych przez rolników w stosunku do przyjętych kryteriów oceny ofert i punktacji przyznawanej za te kryteria, w biurze dyrektora generalnego opracowane zostało nowe zarządzenie to regulujące. Wymienia się w nim 6 kryteriów, przy czym 5 jest obligatoryjnych, czyli do stosowania na tych samych zasadach na obszarze całego kraju. Nie będzie swobody w ich określaniu. Kryterium 6, dodatkowe, będzie wprowadzone przez radę społeczną – mówił Struziak.
Rada społeczna przy centrali KOWR oraz rady przy oddziałach terenowych będą powołane po opracowaniu regulaminu funkcjonowania tych rad. Postanowiono ujednolicić zasady ich funkcjonowania, ponieważ dotychczas działały one na podstawie regulaminów tworzonych przy oddziałach ANR, które się bardzo różniły.
– Najważniejszym kryterium oceny ofert jest odległość siedziby oferenta od wydzierżawianej nieruchomości. Za to kryterium można uzyskać maks. 15 punktów. Nie można jednak brać tutaj pod uwagę gruntów będących w prywatnej dzierżawie. Dotychczas bowiem było to często nadużywane przez przyszłych oferentów. Liczy się tylko własność lub dzierżawa z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Drugim kryterium jest powierzchnia nabytych lub wydzierżawionych nieruchomości z ZWRSP. Za to kryterium można uzyskać maksymalnie 30 punktów. Im więcej gruntów oferent pozyskał z Zasobu, tym otrzyma mniej punktów – wyliczał Struziak.
Kolejne kryterium to intensywność produkcji zwierzęcej, przypisano mu 15 punktów. Jak podkreślał dyrektor, to kryterium sprawiało wiele nieporozumień, stąd opracowano specjalne tabele w programie exel do wyliczeń. Będą one do pobrania ze strony internetowej KOWR.
Proporcjonalnie do wieku
Czwartym kryterium jest wiek.
– Dotychczas było ono oceniane w systemie zero-jedynkowym. W związku z tym, iż wielu rolników, którzy mają powyżej 41 lat skarżyło się, że są dyskryminowani, kryterium to będzie oceniane liniowo – wyjaśniał Adam Struziak.
Osoba, która w dniu ogłoszenia wykazu nieruchomości Zasobu przeznaczonych do dzierżawy ma nie więcej niż 40 lat dostanie maksymalną liczbę punktów, czyli 10, natomiast jeśli ukończyła już 60 lat – 0 punktów. Pozostali uczestnicy przetargu, otrzymują liczbę punktów proporcjonalną do wieku.
Piątym obligatoryjnym kryterium oceny ofert jest powierzchnia gospodarstwa, za którą można otrzymać maks. 25 punktów. Pod uwagę bierze się tutaj powierzchnię dzierżawionych gruntów, w tym również od sąsiada, jak również własność i użytkowanie wieczyste, z tym że zarówno rolnika, jak i jego małżonka. Będą się więc liczyły grunty będące w posiadaniu obu małżonków bez względu na to, czy mają oni rozdzielność majątkową, czy nie.
Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski przypomniał, iż Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa daje możliwość, aby dyrektor oddziału terenowego wydał zarządzenie, że w przetargu można wystartować tylko raz. Nie może bowiem być tak, jak to często bywa, aby w kilku przetargach wygrywała ta sama osoba.
Babalski poinformował również, że ministerstwo przygotowuje nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
– Zostały już zebrane uwagi i zaproponowane poprawki, projekt prawdopodobnie będzie gotowy w listopadzie. Wówczas dokument zostanie udostępniony do konsultacji społecznych. – zaznaczył wiceminister.
dr Magdalena Szymańska