Zgodnie z art. 12 Ustawy o podatku rolnym, zwolnienie podatkowe obejmuje m.in. grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha. Chodzi o grunty nabyte w drodze umowy sprzedaży, objęte w użytkowanie wieczyste oraz w trwałe zagospodarowanie (dotyczy to gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa). W przypadku nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych nie stosuje się zwolnienia, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów.
Jeśli kupiła Pani grunty od obcej osoby, przysługuje Pani zwolnienie z podatku rolnego przez 5 lat. Okres ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarta została umowa. Po upływie okresu całkowitego zwolnienia z podatku będzie Pani jeszcze korzystać z ulgi w podatku polegającej na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim o 50%. W celu uzyskania zwolnienia należy złożyć w urzędzie gminy stosowny wniosek. Warto się pospieszyć, ponieważ zwolnienia i ulgi podatkowe udzielone na wniosek podatnika stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym go złożono.
Jeśli więc od nabycia przez Panią gruntów minęło kilka miesięcy, zostaną one w pewnym sensie stracone. Okres zwolnienia już biegnie, a Pani będzie mogła z niego skorzystać dopiero po złożeniu wniosku.
W przypadku gruntów nabytych od ANR zwolnienie obejmuje jedynie te, których Pani wcześniej nie dzierżawiła. Zwolnień i ulg z tytułu nabycia gruntów z ZWRSP w drodze umowy sprzedaży nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie. Za takie uważa się natomiast korzystanie z gruntów na podstawie umowy dzierżawy.