Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dla większej liczby rolników
Nowe grupy rolników otrzymają zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. O dopłaty mogą się ubiegać hodujący świnie, owce, kozy i konie.
Wprowadzony zostanie limit, który ustalany będzie jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku składania wniosku o zwrot tego podatku oraz liczby 4, stanowiącej zużycie oleju napędowego do prac związanych z chowem lub hodowlą świń oraz jako kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego. W przypadku owiec, kóz i koni liczba wynosi 40.
Na wsparcie rolników rząd przeznaczy dodatkowo rocznie 55 mln zł.
Hodowla świń, owiec, kóz i koni staje się coraz mniej opłacalna
Resort rolnictwa tłumaczy, że chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego do oleju napędowego, który wykorzystywany jest w tych gospodarstwach.
- W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, drastycznie wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem nośników energii. Wzrost kosztów oleju napędowego powoduje, że hodowla świń, owiec, kóz i koni staje się coraz mniej opłacalna. Jednocześnie stosowanie nowoczesnych technologii produkcji powoduje wzrost zużycia oleju napędowego do prac polowych, które związane są z przygotowaniem paszy dla tych zwierząt, do celów grzewczych, do oświetlenia czy też napędu maszyn i urządzeń – wyjaśnia ministerstwo.
Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?
Zwrot akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej rozliczany jest dwa razy w roku: w lutym i w sierpniu. Odpowiedni wniosek wraz z fakturami, poświadczającymi zakup paliwa pomiędzy 1 lutego a 31 lipca 2023 r. należy złożyć w urzędzie gminy w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. Kolejny termin przypada między 1 a 28 lutego 2024 r.
Jakie są stawki i limity zwrotu akcyzy?
Na razie stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wynosi 1,20 zł. Ale z zapowiedzi rządu wynika, że od sierpnia wzrośnie do 1,46 zł/l, a w kolejnym okresie, o ile UE się zgodzi, do 2 zł/l.
Limity pozostają na poziomie tych, które obowiązywały rok temu i wynoszą 110 litrów ON na 1 ha. Jeśli chodzi o bydło jest to nadal 40 litrów na 1 DJP.