Niestety, sprawa nie wygląda dobrze. Sugeruje to § 2 ust. 7 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego PROW na lata 2007–2013. Według tego przepisu, jeśli ubiegający o premię jest w związku małżeńskim albo zawarł go po złożeniu wniosku, ale przed wydaniem decyzji o przyznaniu pomocy, może ją otrzymać tylko przy spełnieniu przez współmałżonka określonych w tym przepisie wymogów. W przypadku, gdy małżonek ten prowadził przed dniem złożenia wniosku działalność rolniczą, premia może być przyznana pod warunkiem że:
- małżonkowi, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, nie przyznano pomocy w zakresie działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004–2006” ani w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem;
- wcześniej niż w okresie 15 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, w odniesieniu do małżonka nie zaistniało żadne ze zdarzeń uznawanych za rozpoczęcie działalności rolniczej;
- gospodarstwo małżonka wejdzie w skład małżeńskiej wspólności majątkowej lub odrębnego majątku beneficjenta.
Jeżeli zatem żona Pana rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa rolnego wcześniej niż na 15 miesięcy przed dniem złożenia przez Pana wniosku o przyznanie premii, pomoc finansowa w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” nie powinna być Panu przyznana. Gdyby Pan powiadomił ARiMR o zawarciu małżeństwa z osobą prowadzącą gospodarstwo dłużej niż 15 miesięcy (liczonych od daty złożenia wniosku), zapadłaby decyzja odmawiająca prawa do premii.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjnego w Warszawie w wyroku z 12 lutego 2014 r. (sygn. akt: II GSK 1848/12), rozpoznając skargę kasacyjną w odniesieniu do bardzo podobnego stanu faktycznego, w związku ze zmianą stanu cywilnego wnioskodawcy okoliczności sprawy uległy zmianie i istotne stały się również ustalenia dotyczące prowadzenia działalności rolniczej przez żonę. Warunek związany z prowadzeniem działalności rolniczej w przypadku małżeństwa dotyczy obojga małżonków, z tym, że małżonek wnioskodawcy nie może jej prowadzić wcześniej niż 15 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Aby premię dla młodego rolnika mógł otrzymać mąż, żona musi spełniać również kryteria związane z prowadzeniem gospodarstwa
Niestety, w opisanej przez Pana sytuacji warunek ten nie został spełniony. Istnieją zatem podstawy do wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję. W takim przypadku organ prowadzący postępowanie uchyla decyzję i wydaje nową rozstrzygającą o istocie sprawy.
Skoro zaś w nowej decyzji organ stwierdzi, że premia Panu nie przysługuje (a tego właśnie należy oczekiwać), ARiMR będzie następnie dochodzić od Pana zwrotu nienależnie wypłaconej kwoty z odsetkami.