KRUS może zwrócić rolnikowi składki. W jakim przypadku?envato elements
StoryEditorZwrot składek KRUS

KRUS może zwrócić rolnikowi składki. W jakim przypadku?

29.10.2024., 17:00h

Rolnicy z niepełnosprawnością mogą liczyć na refundację w zakresie składek KRUS. To wsparcie może choć po części pomóc w zwiększeniu komfortu ekonomicznego w tak trudnej sytuacji życiowej. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby otrzymać ten zwrot?

Spis treści:

Wysokość refundacji składek KRUS?

Refundacja składek KURS – kiedy?

Kiedy można składać wniosek?

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Refundacją zajmuje się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zwrot składek KRUS należy się niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi, który opłaca składki za niepełnosprawnego domownika. W tym drugim przypadku chodzi o osobę, która dodatkowo ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym, zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa lub w pobliżu, do tego  pracuje w tym gospodarstwie rolnym, ale nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Dodatkowo wnioskodawca musi spełniać następując warunki:

  • legitymować się swoim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub domownika,
  • podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników,
  • terminowo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, z opóźnieniem nie większym niż 14 dni,
  • wykazać się brakiem zaległości wobec PFRON większych niż 100 zł.

Osoba zainteresowana powinna także złożyć wniosek Wn-U-A wraz z załącznikiem INF-O-PdR za kwartał, za który chce uzyskać refundację. Ważne, aby wniosek za dany kwartał złożyć dopiero po opłaceniu składek za ten kwartał – składki powinny zostać opłacone najpóźniej w dniu złożenia wniosku.

Wysokość refundacji składek KRUS

Jeśli wnioskodawca spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki, PFRON zwróci w całości składki wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie, emerytalno-rentowe.

Refundacja składek KURS – kiedy?

Składki na ubezpieczenia społeczne rolników opłacane są co kwartał z terminem płatności na ostatni dzień pierwszego miesiąca kwartału. Wniosek Wn-U-A wraz z formularzem INF-O-PdR należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin do opłacenia składek za dany kwartał. – Dlatego wniosek o refundację składek za dany kwartał złóż pomiędzy pierwszym a ostatnim  dniem drugiego miesiąca kwartału – podaje PFRON.

W przypadku, gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.

Kiedy można składać wniosek?

W bieżącym roku pozostała jeszcze jedna możliwość wnioskowania: IV kwartał 2024  od 1 listopada do 2 grudnia 2024 roku.

Przeczytaj także: ARiMR zabiera rolnikom dopłaty nawet sprzed lat. Za co tak surowa kara?

Jak i gdzie złożyć wniosek?

W pierwszej kolejności wnioskodawca powinien zarejestrować się w PFRON. Pierwszy wniosek należy złożyć elektronicznie przez ePUAP na adres /PFRON/SkrytkaESP lub drogą tradycyjną wysłać na adres Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, al. Jana Pawła II 13, 00 – 828 Warszawa (można też zanieść formularze osobiście). Podczas rejestracji w PFRON będzie potrzebny m.in. wniosek Wn-U-A, kopia decyzji o nadaniu NIP i orzeczenia o niepełnosprawności; formularz informacji składanych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie; potwierdzenie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Źródło: PFRON

Fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 19:07