Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało Krajowej Radzie Izb Rolniczych na pismo sporządzone w sprawie wymogu umieszczenia silosów zbożowych w odległości 75 m od hydrantu, co zostało uwarunkowane przepisami prawa.
Czy 75 m odległości hydrantu od silosu to ostateczna odległość?
Przepisy prawa stworzone w celu uregulowania kwestii bezpieczeństwa związanych ze stawianiem przez rolników silosów po tym, jak dostaną dopłaty, zostały skonstruowane w taki sposób, że każdy ze zbiorników powinien znaleźć się w odległości nie większej niż 75 m od najbliższego hydrantu z wodą, który jest:
- zewnętrzny,
- zainstalowany na sieci wodociągowej przeciwpożarowej,
- stanowiący źródło wody do celów przeciwpożarowych, do zewnętrznego gaszenia pożaru chronionego obiektu budowlanego, czyli również silosów.
Natomiast. odległość obowiązująca w przypadku pozostałych hydrantów, które są niezbędne do umożliwienia czerpania wody podczas pożarów, ma wynosić 150 m.
Przepisy przeciwpożarowe obowiązują każdego
MSWiA zaznaczyło również, że powyższe przepisy obowiązują nie tylko w przypadku, gdy rolnik zamierza postawić silos za dopłaty. Tego typu wymagania muszą spełnić wszyscy, którzy decydują się na postawienie jakiegokolwiek obiektu budowlanego. Niedaleka odległość hydrantu zapewnia dostęp do zewnętrznego źródła wody strażakom gaszącym pożar poprzez umożliwienie zachowania ciągłości prowadzonej akcji.
Co ma zrobić rolnik, który chce postawić silos, a nie może spełnić warunków dotyczących hydrantów?
Z odpowiedzi MSWiA jasno wyniknęło, że zapewnienie dostępu do hydrantu nie jest jedynym i ostatecznym wyjściem z sytuacji. Przepisy rozporządzenia stworzonego przez ministerstwo stanowią o tym, że jeżeli rolnik, budując silos, nie ma możliwości spełnienia wymagań odległościowych od hydrantu lub ten, do którego może zapewnić dostęp, ma zbyt niską wydajność, to możliwe jest wprowadzenie uzupełniających źródeł wody, które muszą znajdować się w odległości nie większej niż 250 m od budynku wymagającego ochrony. Przepisy dopuszczają zastąpienie podstawowych hydrantów następującymi źródłami czerpania wody:
- studnią o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s,
- punktem czerpania wody przy naturalnym lub sztucznym zbiorniku wodnym
- o pojemności zapewniającej odpowiedni zapas wody albo na cieku wodnym
- o stałym przepływie wody nie mniejszym niż 20 dm3/s przy najniższym stanie wód,
- przeciwpożarowym zbiornikiem wodnym spełniającym wymagania Polskiej Normy PN-B-02857:2017 Ochrona przeciwpożarowa budynków — Przeciwpożarowe zbiorniki wodne — Wymagania ogólne.
Rolniku, zwróć się o pomoc do komendanta PSP
MSWiA przypomina również, że zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej każdy, kto nie ma możliwości zapewnienia dostępu do źródła wody, z którego możliwe byłoby jej pobranie w przypadku pożaru budynku lub silosu, może zgłosić się do wojewódzkiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej i uzgodnić z nim, jakie rozwiązania byłyby możliwe dla lokalizacji, w której konkretnie znajduje się gospodarstwo. Tego rodzaju spotkanie może rzucić inne światło na zaistniały problem i wskazać alternatywne rozwiązania.
Natomiast w przypadku, gdy w okolicy nie występują żadne źródła wody, rolnik może złożyć wniosek do miejscowego komendanta powiatowego PSP, by ten dopuścił do użytku na czas określony zastępcze źródła wody takie jak:
- naturalny zbiornik wodny,
- sztuczny zbiornik wodny,
- studnię,
- ciek wodny.
W powyższych przypadkach konieczne jest jednak to, by zbiorniki były wyposażone w stanowiska czerpania wody i zapewniały możliwość prowadzenia działań gaśniczych z użyciem sił i środków dostępnych w rejonie pożaru.
MSWiA nie widzi potrzeby zmiany przepisów
Jak podsumowuje MSWiA, przedstawione przepisy prawa przeciwpożarowego są podstawą do stwierdzenia, że istnieje szereg rozwiązań umożliwiających rolnikom wyjście z sytuacji związanych z brakiem dostępu do hydrantów, czy zbiorników wodnych, na co najczęściej mają wypływ uwarunkowania lokalizacyjne gospodarstw, w których staną silosy.
Oprac. Justyna Czupryniak
źródło: KRIR