– Budowa śródpolnych oczek wodnych, zbiorników, stawów, zastawek, czy przepusto-zastawek na rowach melioracyjnych, a także tworzenie nadwodnych pasów roślinności i zadrzewień wpływa korzystnie na rozwój bioróżnorodności i odtwarzanie tradycyjnych krajobrazów rolniczych oraz pozwala redukować poziom zanieczyszczeń pochodzących z nawozów – czytamy na stronie białystok.wody.gov.pl. System prawa w Polsce reguluje kwestie związane z tworzeniem nowych zbiorników wodnych. Co warto zapamiętać?
Kiedy trzeba mieć zgodę na wykopanie stawu?
Stawy i oczka wodne to ważne elementy gospodarki wodnej na terenach polskiej wsi. Są dobrym źródłem wody, szczególnie cennym w czasie suszy. Właśnie dlatego wykopanie stawu o powierzchni, która nie przekracza 5000 m2 oraz głębokości do 3 m od naturalnej powierzchni terenu, nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Taki zamiar zgłaszamy jedynie do nadzoru wodnego Wód Polskich właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Według przyjętych zasad staw może być napełniany wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi i służyć celom retencyjnym. Natomiast stawy rybne, rekreacyjne i te służące do oczyszczania ścieków albo napełnianie w ramach usług wodnych wymagają pozwolenia wodnoprawnego. Takie właśnie regulacje przyniosły zmiany w Prawie wodnym, o czym można przeczytać na stronie wody.gov.pl.
Czy rolnik może wykopać staw bez pozwolenia?
Czy istnieje sytuacja, kiedy zgłaszać nie musimy takiego zamiaru? Tak. Jeśli chcemy zbudować przydomowe oczko wodne do 50 m2 i głębokości 1 m, to nie musimy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę ani wystosowywać żadnego zgłoszenia.
Przeczytaj także: Rolnik chce oddać ziemię w dzierżawę. Kto dostanie dopłaty bezpośrednie?
Kiedy trzeba zgłosić zamiar wykopania stawu?
Wszystkie inne zbiorniki wymagają zgłoszenia wodnoprawnego lub innych pozwoleń budowlanych. Ważne, aby wnioski składać zawsze przed planowanym terminem rozpoczęcia wykonywania jakichkolwiek czynności.
Jaka kara za wykopanie stawu bez zezwolenia?
Wykopanie stawu bez niezbędnych pozwoleń jest traktowane jako przestępstwo przeciwko środowisku naturalnemu. Winowajcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Warto dodać, że oprócz tych sankcji skazana osoba być może będzie musiała cofnąć swoje działania. Chodzi o to, aby bezprawnie nie naruszać środowiska naturalnego. Tworzenie nowego zbiornika wodnego może być uznane także za samowolę budowlaną.
Przeczytaj również: Koniec z bezterminowym prawem jazdy na ciągnik. Trzeba będzie wymienić dokument
Fot. envato elements
Źródło: wody.gov.pl, topagrar.pl
Angelika Drygas