Jaki jest rozmiar pasa drogowego?
Problematyka pasów drogowych została uregulowana w ustawie o drogach publicznych. Jej artykuł 34a wskazuje, że rozmiar pasa drogowego wynika z rozmiaru terenu niezbędnego do usytuowania drogi uwzględniającego konieczność zapewnienia widoczności lub stanowiącego rezerwę w celu zmiany jej parametrów użytkowych lub technicznych.
Czego nie wolno robić w pasie drogowym?
Z kolei według art. 35 zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się m.in.:
- lokalizacji lub umieszczania urządzeń obcych, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
- włóczenia po drogach oraz porzucania na nich przedmiotów lub używania pojazdów niszczących nawierzchnię drogi;
- samowolnego ustawiania, zmieniania i uszkadzania znaków drogowych i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających;
- niszczenia rowów, skarp, nasypów i wykopów oraz samowolnego rozkopywania drogi;
- zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego;
- odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi;
- wypasania zwierząt gospodarskich;
- usuwania, niszczenia i uszkadzania zadrzewień przydrożnych;
- rozniecania ognisk w pobliżu drogowych obiektów inżynierskich i przepraw promowych oraz przejeżdżania przez nie z otwartym ogniem.
Kto zarządza pasem drogowym?
Pasem drogowym zarządza zarządca dróg. Być może pas drogowy jest tak zlokalizowany, że drzewa (ich gałęzie) będą przeszkadzały w uprawie gruntu rolnego. Należy tę kwestię wyjaśnić u zarządcy i porozmawiać z rolnikami.
Według art. 144 Kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot.