Czy nieruchomość w ramach umowy dożywocia wchodzi do części zachowku?
Nieruchomości przekazanych na podstawie umowy dożywocia nie uwzględnia się przy ustalaniu substratu zachowku, czyli wartości majątku spadkowego, który jest istotny z punktu widzenia obliczania dokładnej wartości zachowku dla uprawnionej osoby.
Wynika to wyraźnie z treści art. 993 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.
Co nie wchodzi w skład masy spadkowej?
W myśl art. 994 k.c., do spadku nie dolicza się drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, ale tylko tych, które zostały dokonane na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Jak orzekł m.in. Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: I ACa 1064/18), brak jest podstaw do rozszerzenia pojęcia darowizny, o jakiej jest mowa w art. 993 i 994 k.c., na umowę dożywocia.
Sąd zwrócił uwagę na to, że u...