StoryEditorPORADY PRAWNE

Czy gospodarstwo przekazane umową dożywocia włącza się do zachowku?

16.07.2023., 16:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
W 2010 roku rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne na podstawie umowy dożywocia. W zeszłym roku zmarł ojciec, a kilka miesięcy po nim odeszła mama. Razem z żoną opiekowaliśmy się nimi do śmierci. Teraz brat, który wcześniej nie był zainteresowany przejęciem gospodarstwa, żąda ode mnie zachowku i straszy, że pójdzie do sądu. Czy ma takie prawo?

Czy nieruchomość w ramach umowy dożywocia wchodzi do części zachowku?

Nieruchomości przekazanych na podstawie umowy dożywocia nie uwzględnia się przy ustalaniu substratu zachowku, czyli wartości majątku spadkowego, który jest istotny z punktu widzenia obliczania dokładnej wartości zachowku dla uprawnionej osoby.

Wynika to wyraźnie z treści art. 993 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Co nie wchodzi w skład masy spadkowej?

W myśl art. 994 k.c., do spadku nie dolicza się drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, ale tylko tych, które zostały dokonane na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Jak orzekł m.in. Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: I ACa 1064/18), brak jest podstaw do rozszerzenia pojęcia darowizny, o jakiej jest mowa w art. 993 i 994 k.c., na umowę dożywocia.

Sąd zwrócił uwagę na to, że u...

Pozostało 58% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:04