Czy właściciel pola przylegającego do drogi może ją zająć przez zasiedzenie?Artur Kowalczyk
StoryEditor

Czy możliwe jest zasiedzenie gruntu będącego częścią drogi publicznej?

04.06.2024., 14:03h
Alicja MorozAlicja Moroz
Czy właściciele pól przylegających do drogi gminnej mogą wystąpić o zasiedzenie gruntu, jeśli od lat uprawiają ziemię do samej drogi, która jest częściowo utwardzona i bez poboczy?

Kto jest właścicielem drogi?

Zgodnie z art. 2a ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, drogi krajowe są własnością Skarbu Państwa. Natomiast drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne – samorządu województwa, powiatu lub gminy.

Konsekwencją tego przepisu jest wyłączenie gruntów pod drogami z obrotu prawnego. Oznacza to, że nie mogą one być zbyte ani podlegać egzekucji, nie mogą być również przedmiotem zasiedzenia. Dopiero pozbawienie drogi charakteru drogi publicznej umożliwia wprowadzenie jej do obrotu cywilnoprawnego.

Czy można zająć drogę poprzez jej zasiedzenie?

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 marca 2019 r. (sygn. akt: III CSK 73/17) stwierdził, że niedopuszczalne jest zasiedzenie gruntu będącego częścią drogi publicznej wyznaczonego liniami granicznymi pasa drogowego, obejmującego pasy awaryjnego postoju, pasy przeznaczone dla ruchu pieszych, zatoki i pasy dzielące jezdnie oraz pobocza jezdni – także wtedy, gdy nie zostały utwardzone i zagospodarowane jako chodniki lub ścieżki. 

Alicja Moroz

fot. A. Kowlaczyk

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:37