Kto i kiedy musi płacić alimenty na współmałżonka?Canva
StoryEditorporady prawne

Czy po rozwodzie mąż rolniczki będzie musiał płacić na dom i dzieci?

14.11.2024., 10:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM

Prowadzę małe gospodarstwo rolne, które otrzymałam od rodziców. Mąż pracuje na umowę o pracę. Ostatnio nie chce przekazywać części wynagrodzenia na cele rodziny. Chodzi głównie o dzieci. Czy w przypadku rozwodu mogłabym żądać od niego dostarczania środków utrzymania?

Na kim spoczywa obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny?

Według art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie, każdy według swoich sił i możliwości zarobkowych i majątkowych, obowiązani są przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Z kolei art.  28 § 1 k.r.o. określa, że jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Czy były małżonek może żądać alimentów na siebie?

Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 16 lutego 2016 r. (sygn. akt: III AUa 1643/151) orzekł, że w małżeńskim ustroju wspólności majątkowej (ustawowym lub umownym) może zdarzyć się, że jeden z małżonków uchyla się od obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, a drugi nie korzysta z sądowego wymuszenia realizacji tej małżeńskiej powinności w trybie art. 27 lub 28 k.r.o. Niekiedy z przyczyn osobistych (np. z powodu bezrobocia) lub zdrowotnych małżonek nie może ekonomicznie przyczyniać się do utrzymania rodziny, co nie przekreśla istnienia innych płaszczyzn pozostawania w rzeczywistej wspólności małżeńskiej. Zdaniem SA, sądowe nakazanie przyczyniania się do zaspakajania potrzeb rodziny, w trybie art. 27 lub 28 k.r.o., stanowi orzeczenie o charakterze alimentacyjnym. Prowadzi ono do potwierdzenia alimentacyjnego obowiązku wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny, obejmującego powinność przyczyniania się do utrzymania także współmałżonka.

Pozostało 45% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 10:02