Kto opłaca podatek rolny? Właściciel nieruchomości czy dzierżawca?Canva
StoryEditorporady prawne

Czy podatek rolny ma zapłacić dzierżawca czy współwłaściciele gospodarstwa?

15.07.2024., 16:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Odziedziczyliśmy z bratem nieduże gospodarstwo rolne po wujku, który nie założył własnej rodziny. Kilka lat przed śmiercią wujek wydzierżawił ziemię sąsiadowi na podstawie umowy spisanej tylko między nimi. My uznajemy tę umowę, która ma trwać do 2028 r. Czy słusznie urząd gminy żąda ode mnie i od brata opłacania podatku rolnego za to gospodarstwo? Czy nie powinien płacić go dzierżawca?

Kto opłaca podatek rolny od nieruchomości?

Zgodnie z art. 3 ust. 5 Ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, jeżeli grunty rolne stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach). Jednakże zgodnie z ust. 6 tego przepisu, w sytuacji, gdy będące we współwłasności grunty stanowią gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tym właścicielu, który to gospodarstwo prowadzi w całości.

W myśl ww. ustawy, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 04:16