![ekoschematy](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Do końca 2024 r. rolnicy mieli obowiązek wykonać płyty obornikowe. Niestety, część z nich jeszcze tego nie zrobiła - czekają na możliwe wydłużenie terminu do końca 2027 roku. Nad zmianami w tym zakresie pracują resorty rolnictwa i infrastruktury. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Czy rolnik może wydzierżawić miejsce do przechowywania nawozów naturalnych?
W związku z obowiązkiem posiadania płyt obornikowych i innymi wymogami programu azotanowego do redakcji Tygodnika Poradnika Rolniczego zwrócili się rolnicy z zapytaniem, czy miejsce do przechowywania nawozów naturalnych może zostać wydzierżawione, czy musi być zlokalizowane na terenie gospodarstwa wytwarzającego nawozy naturalne.
W odpowiedzi ministesrtwo rolnictwa informuje, że program azotanowy nie reguluje kwestii własności gruntów, na których przechowywane są nawozy naturalne. To oznacza, że grunty przeznaczone pod miejsca do przechowywania nawozów nie muszą należeć do rolnika, który wytwarza te nawozy.
- Ponadto obliczona powierzchnia płyty lub pojemność zbiornika na nawozy naturalne może być zapewniona w ramach więcej niż jednego miejsca - tłumaczy ministerstwo infrastruktury.
Resort zastrzega jednak, że z uwagi na kontrole stosowania programu azotanowego prowadzone przez uprawnione do tego organy, ewentualna umowa dzierżawy, użyczenia lub najmu miejsca do przechowywania nawozów naturalnych powinna mieć formę pisemną i powinna być przechowywana przez okres co najmniej 3 lat od dnia jej wygaśnięcia.
Kamila Szałaj