Kiedy i czy można wypowiedzieć terminową umowę dzierżawy?pixabay
StoryEditorporady prawne

Czy rolnik może wypowiedzieć umowę dzierżawy zawartą na czas oznaczony?

09.04.2025., 09:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Odziedziczyliśmy z siostrą gospodarstwo rolne po bracie, który nie miał żony ani dzieci. Od wielu lat dzierżawi je sąsiad brata. Ostatnio (w 2020 r.) umowa została przedłużona na 10 lat. Czy możemy z siostrą ją wypowiedzieć?

Czy można wypowiedzieć umowę dzierżawy na czas oznaczony?

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców zmarłego. Dotyczy to również praw i obowiązków określonych w umowie dzierżawy. Pan i siostra wstąpili na miejsce brata w stosunek dzierżawy i przejęli jej postanowienia. Wypowiedzenie umowy dzierżawy zawartej na czas oznaczony jest możliwe tylko wtedy, jeżeli przewiduje ona taką możliwość i wskazuje sytuacje, w jakich może to nastąpić. Wynika to jedno­znacznie z treści art. 673 k.c. Przepis ten na mocy art. 694 k.c. ma zastosowanie również do umowy dzierżawy.

Czy można wypowiedzieć umowę dzierżawy na czas nieokreślony?

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli czas trwania najmu (dzierżawy) nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący (wydzierżawiający), jak i najemca (dzierżawca) mogą wypowiedzieć najem (dzierżawę) z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku – z zachowaniem terminów ustawowych. Jeżeli jednak czas trwania najmu (dzierżawy) jest oznaczony, zarówno wynajmujący (wydzierżawiający), jak i najemca (dzierżawca) mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 14:53