Umowa dożywocia czy umowa z następcą? Która jest korzystniejsza?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorporady prawne

Czy sąd może odebrać rolnikowi gospodarstwo przekazane za dożywocie?

11.12.2024., 16:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne 10 lat temu umową dożywocia, żeby przejść na emeryturę. Zbuntowani przez moje rodzeństwo chcą to gospodarstwo odebrać, ponieważ teraz rolnik może mieć ziemię i pobierać emeryturę. Wnieśli sprawę do sądu o rozwiązanie umowy z następcą, czyli ze mną, bo rzekomo źle ich z żoną traktujemy. Nie jest to prawdą, kłótnie i awantury wywołują oni. Czy sąd w tej sytuacji może faktycznie pozbawić nas gospodarstwa stanowiącego nasze główne źródło utrzymania?

Czym jest umowa z następcą?

Trzeba na wstępie wyjaśnić, że umowa dożywocia nie jest tym samym co umowa z następcą. Inne są też przesłanki rozwiązania każdej z tych umów.

Zgodnie z art. 84 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, przez umowę z następcą rolnik będący właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15 lat (następcę) własność (udział we współwłasności) i posiadanie tego gospodarstwa z chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Ponadto umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron przed przeniesieniem przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę i po tym przeniesieniu. Umowa z następcą, a także kolejna umowa w celu wykonania umowy z następcą (przenosząca własność gospodarstwa rolnego na następcę) powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. styczeń 2025 15:51