StoryEditorPrawo dla rolnika

Czy umowa dzierżawy po śmierci wydzierżawiającego jest jeszcze ważna?

27.10.2023., 17:00h
"W 2016 roku wspólnie z mężem zawarliśmy umowę dzierżawy z jego ojcem na 10 lat. Teść otrzymał wtedy emeryturę z KRUS. Rok temu teść zmarł. Mąż nadal uprawia te grunty, ale jest postanowienie o nabyciu spadku. Czy umowa jest nadal ważna?" - pyta nasza Czytelniczka.

Czy umowa dzierżawy wygasa w momencie śmierci dzierżawcy?

Umowa dzierżawy gruntów rolnych po śmierci wydzierżawiającego właściciela nadal jest ważna. W miejsce wydzierżawiającego wstępują jego spadkobiercy. W doktrynie i orzeczeniach sądu podkreśla się, że w polskim ustawodawstwie mamy do czynienia z ciągłością stosunku prawnego dzierżawy w razie śmierci wydzierżawiającego. O dziedziczności określonego prawa obligacyjnego rozstrzyga natura i cel społeczno-gospodarczy tegoż prawa.

Czy prawo dzierżawy jest dziedziczne?

Z art. 922 Kodeksu cywilnego wynika, że nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby – niezależnie od tego, czy są one jego spadkobiercami. Prawa i obowiązki ze stosunku dzierżawy nie mają jednak charakteru ściśle związanego z daną osobą.

Obecnie musi Pan płacić czynsz spadkobiercom, którzy są współwłaścielami gruntów rolnych i wydzierżawiającymi.●

fot. envato

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:00